Policjanci przestrzegają seniorów przed oszustami. Działania na ulicach Kędzierzyna-Koźla

1

Oszuści aby się wzbogacić wciąż modyfikują swoje metody. Dlatego dzielnicowi oraz funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką cały czas edukują i ostrzegają seniorów przed nieuczciwymi osobami. W działania profilaktyczne na rzecz seniorów włączają się także lokalne media oraz młodzi ludzie, którzy rozmawiają ze swoimi bliskimi, sąsiadami i znajomymi na temat metod jakimi posługują się oszuści.

Oszuści wciąż modyfikują swoje metody i szukają nowych aby się wzbogacić. Najczęściej pukają do drzwi osób starszych lub do nich dzwonią. Później wzbudzając zaufanie i wykorzystując dobre serce seniorów dążą do tego by okraść ich z oszczędności, bądź wartościowych przedmiotów np. biżuterii.

Mimo szerokiej profilaktyki i kampanii informacyjnej za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich mediów nadal zdarzają się zgłoszenia o oszustwach metodą na tzw. wnuczka, policjanta, czy też pracowników różnych instytucji. Z tego względu dzielnicowi oraz funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką cały czas edukują i ostrzegają seniorów przed nieuczciwymi osobami.

W związku z panującą pandemią i obowiązującymi obostrzeniami, tradycyjne spotkania z seniorami w domach dziennego pobytu, czy też na uniwersytetach trzeciego wieku są niemożliwe. Dlatego  policjanci szukają innych możliwości, by przestrzegać mieszkańców przed nieuczciwymi osobami.

W tym celu w godzinach dla seniorów dzielnicowi w rejonach sklepów rozmawiają z napotkanymi osobami oraz przekazują im ulotki  przygotowane wspólnie z Urzędem Miasta Kędzierzyn-Koźle.

W ramach opolskiego programu „Świadomy i bezpieczny Senior” mundurowi zwracają uwagę napotkanym mieszkańcom na prawidłowe zabezpieczenie swojego mienia podczas zakupów. Przestrzegają by nie zostawiali w koszykach sklepowych bez nadzoru torebek i saszetek. Informują także, by nie zabierać ze sobą zbędnych wartościowych przedmiotów i dokumentów.

Jest to również dobra okazja do rozmów na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Policjanci informują jakimi nowymi sposobami posługują się oszuści, przestrzegając przed przekazywaniem pieniędzy obcym oraz wpuszczaniem nieznajomych do swoich domów.

Przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępcy. Informując jednocześnie, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie żądają  przekazania im pieniędzy. Podczas spotkań policjanci uczą również seniorów, jak korzystać z aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej kontakt z Policją, w tym z dzielnicowym oraz z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala informować o zagrożeniach zaobserwowanych w miejscach zamieszkania, bez wizyty w jednostce Policji.

1 KOMENTARZ

  1. Policja znów próbuje odbudować swój utracony wizerunek. Jeszcze kilka tygodni temu biegała po krzakach za osobami bez maseczek, teraz ostrzega osoby starsze i półkolonistów. Panie i Panowie Policjanci, czyż nie jest ciut za późno na budowanie zaufania społecznego.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj