Policjanci po rocznej odprawie. Liczba przestępstw spada. Problemem pijani kierowcy

5

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla podsumowali 2018 rok. Podczas odprawy omówiono wyniki pracy funkcjonariuszy i podsumowano stan bezpieczeństwa na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

W piątek w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się narada roczna policjantów i pracowników cywilnych z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

W tegorocznej odprawie udział wziął I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu – insp. Adam Tychowicz, kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu oraz policjanci i pracownicy cywilni.

Podczas odprawy podsumowano pracę kędzierzyńsko-kozielskich funkcjonariuszy w 2018 roku. Omówiono realizację najważniejszych zadań, programów, stanu bezpieczeństwa (w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym) oraz przedstawiono inwestycję planowane na rok bieżący.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Adam Tychowicz, a także Komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu mł.insp. Wiktor Chałupa, podziękowali kadrze kierowniczej i funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym za poświęcenie i włożony wysiłek w codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa.

W 2018 roku kędzierzyńska policja odnotowała spadek przestępczości (2018 r. – 1241, 2017 r. – 1278). Między innymi zredukowano przestępczość w kategorii 7 najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw, tj.: rozbojów, pobić i bójek, włamań, kradzieży, zniszczeń mienia i uszkodzeń ciała. W roku 2018 było ich łącznie 167, natomiast w roku 2017 – 196. Wykrywalność wszystkich przestępstw w dalszym ciągu utrzymuje się na ponad 65 proc. poziomie.

W ubiegłym roku odnotowano 32 wypadki drogowe (2017 r. -33). W wypadkach tych zginęło 9 osób (2017 r. – 5), natomiast 29 osób zostało rannych (2017 r. – 33). Główną przyczyną tych wypadków było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz wymuszenie pierwszeństwa na pieszych. W trakcie różnych działań prowadzonych na drogach naszego powiatu, policjanci ruchu drogowego przebadali stan trzeźwości ponad 50 000 kierowców oraz zatrzymali 125 nietrzeźwych kierowców (2017 r. – 84).

W 2018 roku policjanci przeprowadzili 13075 interwencji oraz zatrzymali do wytrzeźwienia 433 osoby.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na tym interaktywnym narzędziu odnotowano  już ponad 2200 zgłoszeń. Policjanci potwierdzili blisko połowę z nich, i te miejsca w sposób szczególny są pod nadzorem policyjnych patroli. Zgłoszenie te dotyczą głównie nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości oraz spożywania alkoholu i bezdomności.

W 2018 roku funkcjonariusz odnosili sukcesy na wojewódzkich i ogólnopolskich mistrzostwach policyjnych. Między innymi st.asp. Andrzej Francuz już po raz trzeci został najlepszym przewodnikiem na Opolszczyźnie i wraz ze swoim psem służbowym Ina reprezentował opolską Policję na XVIII  ogólnopolskich Kynologicznych Mistrzostwach Policji w Sułkowicach, gdzie zajął III miejsce.

Sierż.sztab. Jarosław Laskowski został zwycięzcą XXXI edycji wojewódzkiego konkursu „Policjant Roku Ruchu Drogowego” . Natomiast podczas XXV finału Ogólnopolskich Mistrzostw Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku„ – sierż. Kamil Adamowski oraz st.post. Maciej Jakubik byli nie do pokonania w konkurencji udzielania pierwszej pomocy.

5 KOMENTARZE

Skomentuj