Policjanci patrolują ulice razem z żołnierzami. Posypały się mandaty dla lekceważących obostrzenia

28

Czas na zapoznanie się z nowymi obostrzeniami i zakazami już za nami. W walce z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, policjanci kontrolują przemieszczające się osoby i to, czy stosują się do wprowadzonych zakazów i obowiązków.

Większość mieszkańców naszego powiatu odpowiedzialnie i ze zrozumieniem stosuje się do przepisów. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których funkcjonariusze muszą interweniować wobec osób lekceważących obostrzenia.

W związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa od 1 kwietnia zostały wprowadzone kolejne obostrzenia dotyczące przebywania i poruszania się w przestrzeniach publicznych. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu nad ich przestrzeganiem czuwają policjanci wspierani przez strażników miejskich oraz żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Na ulicach naszego powiatu należy spodziewać się większej liczby patroli. Mundurowych można spotkać przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych i handlowych, w parkach, na placach zabaw, a także w miejscach w których najczęściej gromadzą się mieszkańcy. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. czy jest przestrzegany zakaz grupowania się, a także czy przemieszczanie osób jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami bytowymi, zdrowotnymi lub też zawodowymi.

Niestety pomimo płynących z wielu stron apeli w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, w których funkcjonariusze muszą interweniować wobec osób lekceważących obostrzenia, narażając tym samym na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również swoich bliskich oraz wielu innych ludzi.

Dlatego też będziemy stanowczo egzekwować obowiązujące przepisy. Każda nieodpowiedzialna osoba musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

W środę przekonało się o tym 17 mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Były to przeważanie osoby, które przemieszczały się bez ważnego powodu lub spotykały się w celach towarzyskich. Dla 15 nieprzestrzeganie wprowadzonych obostrzeń zakończyło się mandatem. Natomiast dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy w bardzo lekceważący sposób podchodzili do wprowadzonych przepisów będą odpowiadać przed sądem. Pijani mężczyźni, zataczając się, poszli do sklepu po alkohol. Jak stwierdzili alkohol jest dla nich ważniejszy niż zdrowie.

Podobna sytuacja miała miejsce w czwartek wieczorem nad akwenem Dębowa. Tam czterech młodych mężczyzn i dwie kobiety spotkali się by spożywać alkohol. Wszyscy zostali ukarani mandatem.

Przypominamy, że wprowadzone obostrzenia są środkiem zapobiegawczym stosowanym dla dobra nas wszystkich. Potrzebna jest wspólna mobilizacja, aby skutecznie zwalczać skutki koronawirusa.

28 KOMENTARZE

 1. Pewnie z ostrą amunicja będą chodzić. I na pewno będą strzelac do wirusa :) kolejne pytanie co w tym czasie robi straż miejska? Jak jest wojsko i policja to po co oni sa? Zaraz do domu będą wchodzić i sprawdzać czy każdy jest?

 2. Z mężem śpię w jednym łóżku, jemy przy jednym stole, poruszamy się po mieszkaniu 45 m, do tego dwoje nastolatków.
  Na chodniku jednak musimy iść w odległości 2 metrów od siebie. Trochę to dziwne i bezsensowne.

  • Szkoda, że nikt nie zwrócił uwagi na żebraków w wieku ok 18lat na ulicy Piramowicza i placu Raciborskim. Są zawsze w minimum dwoje do nawet 5 pięciu,. podchodzą do każdego przechodnia i to oni sa poważnym zagrożeniem. Targowa też żyje własnym życiem

  • Mieszkaniec, niestety obowiązuje także rodziny. Tylko dzieci do 13 roku życia oraz osoby niepełnosprawne mogą nie stosować się do tego dystansu.

  • Mieszkaniec, proszę poczytać o rozporządzeniach w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się korona-wirusa. Chyba nie czytałeś ze zrozumieniem.

  • Mieszkaniec, proszę czytać rozporządzenie ze zrozumieniem. Gosia pisze prawdę.
   Cytuję za stroną rządową http://www.gov.pl
   „Wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.”

  • Dokładnie. Mam ogródek działkowy i nie jadę specjalnie do domu jeść tylko jem czasem z grilla. Mieszkam w bloku, nie mam domu z ogródkiem. To co będę karany?

 3. Jedno z ograniczeń brzmi : dotyczy liczby klientów w sklepach ważne od 1.04.2020 r.
  Do każdego sklepu zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego, może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.
  PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
  Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne!
  A jeśli jest rodzina np. matka z dzieckiem, osoba starsza z opiekunem, mąż z żoną albo osoba niepełnosprawna z opiekunem to co, razem nie mogą wejść ? I podam przykład Lewiatan w Koźlu, tam pracownice interpretują przepis, że jeden wózek przypada na jedną osobę… Czyli wynika z ich rzekomego myślenia : matka musi zostawić dziecko, osoba starsza pozostawić opiekuna, mąż zostawić żonę, czy opiekun osobę niepełnosprawną przed sklepem chyba ,że będą ze sobą targać drugi wózek, a tym samym uniemożliwią przez ten okres wejścia innym do sklepu.
  Rozumiem obawy pracowników ale podejście powinno być życiowe i działa to w obie strony.

   • Jeju pomyśl logicznie. A jeśli jest to kobieta samotnie wychowująca dziecko i nie ma je z kim pozostawić do tego musi uzupełnić produkty w swym gospodarstwie domowym.
    Co ma zrobić ? Przecież wymienione są przykłady powyżej. Porządnie przeczytaj i trochę rusz mózgownicą nim odpowiesz.

  • Bzdury panie z Lewiatana nie mają ochrony która liczy klientów i zamyka sklep te panie bardzo ciężko pracują większość klientów to rozumie dbamy o to by były zachowane odstępy do kas my szanujemy naszych klientów i prosimy by szanować nas odwiedza nas bardzo dużo klientów więc też narażamy nasze życie i zdrowie pozdrawiam pana i przykro

   • Rozumiem ,że jest Pani jedną z pracownic tego sklepu. Więc będzie Pani broniła swojego pracodawcę i współpracowników. Jednocześnie nie twierdzę, że ciężko nie pracujecie bo przecież w powyższym komentarzu nic na ten temat nie było.
    Zwracam uwagę ,że niektóre pracownice niezbyt szanują klientów do tego źle interpretują zarządzenie. Bo to nie jest przepis. Poza tym nie otrzymałem merytorycznej odpowiedzi.

 4. Na ulicy policja nie wie czy wy jesteście rodzina czy nie. I musiało by się to kończyć za każdym razem interwencja i tłumaczeniami.

 5. Mieszkaniec to radzę tobie dokładnie poczytać :) dotyczy również rodzin z wyjątkiem rodzica z dzieckiem do 13lat i kogoś kto nie potrafi się sam poruszać

 6. Nikt wam nic nie zrobi, tylko jak coś złapiecie to będziecie obwiniać PIS, kościół że o was nie dba a Wy tacy uczciwy obywatele

 7. Oczywiście że od 1 kwietnia obowiązuje również rodziny. Nie obowiązuje tylko gdy rodzic idzie z małym dzieckiem które nie może samodzielnie.
  Jest to jak najbardziej bez sensu.

 8. Z wczoraj,.ok 14:30. Scieżka miedzy działkami koło Cerfura (Pogorzelec). Grupka 5-6 osob biesiaduje przy browarkach. Od Kozielskiej podjeżdża radiowóz policji. Nie wjeżdża tylko zatrzymał sie przy wjeździe.
  …. policja po obczajeniu że to „żulki” pojechała spokojnie dalej 🤣
  I co ? Nie warto bo kasa nie wpłynie ? Pewnie wytyczne: karać tylko takich, po których widać że mają pieniądze.
  A co z jegomościami pod Kauflandem (kozielska) ?
  Na bylym tartaku ?

  • Lepiej zaczekać i po cichu liczyć, że alkofonsi wymrą na COVID-19 i problem sam się rozwiąże. Po prostu mniej pracy w przyszłości a obecnie dbałość o wpływy do fiskusa z tyt. akcyzy i podatków

 9. Pantwo policji i Oszustwa rzadu. Wszytkich nas wpierdzilili. W bagno. Ludzie oni sobie nieradza. Te, decyzje to. Obiaw paniki. Tarcza
  Antykryzysowa to sciema., dla kogo. Cala sprawa, smierdzi. Grubymi nicmi ten stan grypy jest szyty. Prosze obudzcie sie. Mysla. Ze kazdy to urodzony kretyn i niedouczony. Bo. Przeciesz glupim. Narodem nalepiej sterowa

 10. W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 31 marca 2020, pod pozycją nr 566 pojawiło kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt ten wydany został na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374) i stanowi m.in. o:

  *oficjalnym ustaleniu, że obszarem objętym stanem epidemii wywołanym zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  dookreśleniu ograniczeń i nakazów wprowadzonych Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r.,
  regulowaniu zasad pieszego przemieszczania się podczas obowiązywania stanu epidemii, tj. określono nakaz zachowania odstępu od innej osoby na odległość 2m (z wyłączeniem opieki nad dziećmi, opieki nad niepełnosprawnymi,

  *wprowadzeniu nakazu przemieszczania się osoby, która nie ukończyła 18 roku życia – pod opieką rodzica (opiekuna prawnego), lub innej osoby dorosłej,

  *wprowadzeniu zakazu korzystania od dnia 1 kwietnia 2020 r. z rowerów miejskich dostępnych publicznie zgodnie z regulacjami określonymi przez miasta, gminy lub powiaty.

  O tyle, o ile z wymaganą w tej patowej sytuacji odpowiedzialnością i rozeznaniem każdy z nas powinien postępować tak, żeby nie narażać na zakażenie wirusem siebie i innych – to stwierdzić należy, że wszelkie do tej pory wprowadzone ograniczenia obywatelskie, nakazy i kary świadczyć mogą o bezprawiu oraz łamaniu przepisów Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

 11. Nie rozumiem dyskusji, która nie prowadzi do niczego. !Po prostu bądźmy ostrożni, przestrzegajmy przepisów i zacznijmy od siebie. Życzę wszystkim zdrowia.

 12. Poczytajcie madrych komentarzy z których wynika ,ze za tym koronawirusem stoi pewna obcja ,, nowego” porządku na świecie.Coś jest na rzeczy.Strach i chaos w państwach robi swoje.Poczytajcie o tym ile kosztuje jeden test ?Tylko dwie Firmy go produkuja,które kasują miliony dolarów.Dziwna ta cała sprawa z tym wirusem.

Skomentuj