Policjanci dbają o bezpieczeństwo uczniów. Więcej patroli przy szkołach i na drogach dojazdowych

1

Po długim okresie wypoczynku dla dzieci i młodzieży nadszedł czas nauki. Z kolei dla policjantów początek roku szkolnego to czas wzmożonej pracy w rejonach szkół, drogach prowadzących do nich oraz innych placówek oświatowych. W związku z tym ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym.

Od 1 września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Policjanci będą przede wszystkim zwracać uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy, trzeźwość oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w szczególności w rejonach szkół podstawowych i przedszkoli.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą najlepiej wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Rodzicu, opiekunie:

  • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
  • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących pojazdami,
  • ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

Kierowco:

  • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami,
  • wysadzaj dziecko z samochodu od strony chodnika lub pobocza,
  • zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych.

Nauczycielu:

  • pokaż dzieciom bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
  • ucz dzieci świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

1 KOMENTARZ

  1. Rozumiem, że dzieci , bezpieczeństwo… Tylko to jest w ciągu dnia. A w nocy ? Brak patroli, nikt się tym nie interesuje. Przecież nocą np. po ulicach Koźla poruszają się często niszcząc i hałasując nietrzeźwi. Niby jest monitoring ale jakby go nie było. Niestety jak widać Włodarze też się tym nie interesują. Brak patroli, brak odpowiedzialności…. Więc bezpieczeństwo obywateli to fikcja…

Skomentuj