Policja ostrzega: Dzisiaj w Kędzierzynie-Koźlu działają oszuści podający się za funkcjonariuszy policji

1

Policja ponownie otrzymuje sygnały ze strony mieszkańców o próbach oszustwa.

Przestępcy dzwonią do swoich ofiar, podając się za policjantów prowadzących działania operacyjne mające zapobiec oszustwom, następnie pytają o sumę zgromadzonych pieniędzy. Jeśli wyczują, że ofiara połknęła haczyk, próbują nakłonić ją do chwilowego przekazania gotówki, co rzekomo ma umożliwić złapanie prawdziwych przestępców. Ostatnio jedna z mieszkanek Kędzierzyna-Koźla straciła w ten sposób nie tylko oszczędności, ale również pieniądze, które pożyczyła w banku. Możliwe są też jednak inne warianty oszustwa. Osoba dzwoniąca może podawać się też na przykład za członka rodziny, który popadł w tarapaty i pilnie potrzebuje gotówki.

 

Policja apeluje i radzi:

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Zwracamy się z apelem do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

1 KOMENTARZ

  1. Problem w tym, że najważniejsza kasta na MAXA chroni takich bydlaków i oszustów😠

    Gdy policja ŁAPNĘŁA „króla oszustw na wnuczka”, to jakaś francowata sędzia NIE POzwoliła zamknąć bydlaka w areszcie. Z uzasadnieniem, że – ojtam, oj tam – jest to NISKA SZKODLIWOŚĆ SPOŁECZNA, a POza tym – ciawusy są pod ochroną.

    A może ten ciawus dał odpowiedzio wysoką ŁAPÓWĘ😕

Skomentuj