Pokolorują świat czeczeńskich dzieci. Akcja charytatywna uczniów „Jedynki”

1

Szkolny klub wolontariatu z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 postanowił wesprzeć dzieci z Czeczeni, koczujące na dworcu w Brześciu, obdarowując ich kredkami i farbkami. Szkołę odwiedziła Ukrainka Marina Hulia, która zajmuje się pomocą czeczeńskich dzieci. 

Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 należące do szkolnego klubu wolontariatu zbierały materiały papiernicze takie jak kredki, farbki, bloki, aby choć na chwilę rozweselić dzieci, które w oczekiwaniu na azyl do Europy, koczują na dworcu w Brześciu. Inicjatywa odbyła się w ramach szkolnej akcji charytatywnej „Pokoloruj świat”.

Wczoraj w szkole gościła Marina Hulia – znana i doświadczona ekspertka w dziedzinie integracji międzynarodowej, była konsultantka MEN ds. integracji i pracy z dziećmi cudzoziemskimi w polskiej szkole. Specjalistka opowiedziała o swoich doświadczeniach i pracy społecznej na rzecz uchodźców. Marina Hulia urodziła się na Ukrainie. Od 27 lat mieszka w Polsce wśród Czeczenów. Z zawodu i powołania nauczycielka oraz wolontariuszka. W roku 2016 założyła Szkołę Demokratyczną na dworcu w białoruskim Brześciu, gdzie miesiącami koczowały czeczeńskie matki z dziećmi.  W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, w 2006 roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Jest także laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur.

1 KOMENTARZ

  1. Ta Pani potrafi zjechać z błotem nauczyciela w obecności dzieci…to jest w porządku????
    .byłem ostatni tego świadkiem i jest mi wstyd.
    Wiadomo o kim pisze .
    Nie dobry człowiek

Skomentuj