Pokazali swój barwny świat. W Kędzierzynie-Koźlu odbyły się Dni Kultury i Tradycji Romskiej

14

Chociaż żyjemy obok siebie kultura Romów wciąż pozostaje mało znana dla wielu Polaków. W Domu Kultury „Chemik” mogliśmy poznać ją bliżej podczas jedenastych już Dni Kultury i Tradycji Romskiej organizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 i fundację „Sport and Fun 4 Everyone”.

Festiwal łączył kultury, pokolenia i społeczności. W trakcie jego trwania uczestnicy mieli okazję posłuchać tradycyjnej muzyki, przypatrzyć się kolorowym strojom i tańcom. Była to również okazja by poznać siebie nawzajem, gdyż wydarzenie ściągnęło do sali widowiskowej prawdziwe tłumy.

Organizacja wydarzenia była współfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego.

14 KOMENTARZE

  1. Tak jest! Cyganski folklor to mamy na codzień na targowej i głowackiego a na festywalowych pokazach jest piękna fikcja i fantastyka. Byłem u nas i w glinojecku, nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością i codziennym życiem.

  2. Romowie zachowali tradycję i mają swoje zasady. Nie przyjmują lewackich ,liberalnych głupot.Rodzinę u nich stanowi Ojciec,matka,dzieci i taka jest hierarchia.Szanują starych ludzi,nie łażą pijani po mieście.

    • No i cyganki rodzą dzieci młodo, nie tak jak Polki piją do 25 roku życia i się nie rozmnażają. Tak mówi Kaczyński, a jego tęga głowa się nie myli.

    • Wy Goran, tak na trzeźwo piszecie te teksty? Ostatnie zdanie bardzo mnie rozśmieszyło. Może sobie Goran przypomnicie występy ludowe na Targowej kilka lat temu. A przedostatnie zdanie to prawda, bo stary zatłukł siekierą tą niezdrową tkankę tradycyjnej rodziny.

  3. To prawda że Polki chleją,sprawdż statystyki ośrodków odwykowych,ale i tak większości przypadków nie obejmują,bo robią to w ukryciu,tylko najbliżsi wiedza.Chleją codziennie flaszka wina albo pare piw wieczorem.No i rodzą faktycznie póżno,po trzydziestce,to juz prawie menopauza

  4. Jak już wyżej piszą kultura romska (cinów) jest widoczna na pewnych ulicach jak Targowa oraz okolice, Grunwaldzka i Głowackiego… No cóż można również ich kulturę i występy zauważyć w urzędach, bogate słownictwo okraszone gestami. Oczywiście zupełnie za darmo tuż po nieudanej negocjacji z pracownikiem.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj