Pogłębianie Kanału Gliwickiego ma ruszyć jeszcze w tym roku. Popłyną nim barki z węglem dla Elektrowni Opole

1

Kluczowa dla żeglugi śródlądowej inwestycja na naszym odcinku Odrzańskiej Drogi Wodnej ma ruszyć już latem tego roku. Kanał Gliwicki zostanie pogłębiony.

Jak na razie rządowi nie można zarzucić braku konsekwencji w przygotowaniach do reaktywacji  żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Dla Kędzierzyna-Koźla, miasta z największym niegdyś portem śródlądowym w Europie, to bardzo dobre prognozy.

Pod koniec zeszłego roku Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister energii Henryk Tchórzewski, Adrian Czubak wojewoda opolski oraz przedstawiciele PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Polskie Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisali list intencyjny w sprawie transportu drogą wodną z Gliwic przez Kędzierzyn-Koźle węgla dla powstającej w Opolu nowej elektrowni. Minister Gróbarczyk potwierdził właśnie, że pogłębianie Kanału  Gliwickiego, niezbędne do uruchomienia transportów na planowaną skalę, ma ruszyć jeszcze latem tego roku.

Inwestycja ma pochłonąć około miliarda złotych. Środki na ten cel są już zabezpieczone. Transport węgla do Opola ma ruszyć za dwa lata. Łącznie na użeglownienie Odrzańskiej Drogi Wodnej rząd chce przeznaczyć  30 miliardów zł.

Pogłębianie to niejedyne inwestycje na Kanale Gliwickim – w tym roku ruszyć ma modernizacja śluz Nowa Wieś i Sławięcice. Wcześniej modernizację przeszła m.in. śluza Kłodnica.

1 KOMENTARZ

Skomentuj