Podziękowania dla wszystkich, którzy pomagają uchodźcom. Ireneusz Wiśniewski gościem Studia KK24.pl

15

Codziennie do Kędzierzyna-Koźla przybywają kolejni uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Mogą liczyć na wsparcie nie tylko władz samorządowych, ale przede zwykłych mieszkańców, którzy pomagają na wiele różnych sposobów, także przyjmując rodziny pod swój dach. – Za tę pomoc należą się wielkie podziękowania – mówi w Studiu KK24.pl Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący rady miasta.

Na najbliżej sesji rady miasta przedstawiony zostanie aktualny stan pomocy dla uchodźców, jak i projekty działań pomocowych.

Władze miasta, starostwa i gmin z powiatu ustaliły plan działania na naszym terenie. Powołani zostali koordynatorzy, wyznaczono miejsce zbiórki darów oraz przedstawiono formy niesienia pomocy.

1. Koordynatorzy

Na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego uruchomiono punkty zakwaterowania kryzysowego dla uchodźców, którzy nie mają gdzie się zatrzymać. Takie osoby powinny kontaktować się z koordynatorem akcji pomocowej. Starostwo będzie również podpisywało umowy z przedsiębiorcami, którzy mogą świadczyć usługi noclegowe. Chodzi o właścicieli kwater, hoteli, pensjonatów, zajazdów i obiektów, które są w stanie zapewnić także wyżywienie.

  • Koordynatorem akcji pomocowej na terenie całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego jest Patrycja Palt.
    Numer telefonu: 534 781 319
  • Koordynatorem akcji pomocowej ze strony gminy Kędzierzyn-Koźle jest zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło.
    Numer telefonu: 506 482 721

2. Punkt Zbiórki

Oficjalny punkt zbiórki w naszym mieście działa na kozielskiej przystani „Szkwał”. Z tego miejsca dary będą przekazywanego do głównego, wojewódzkiego magazynu w Krapkowicach i dalej na granicę polsko-ukraińską. Część z zebranych rzeczy zostanie  przekazanych potrzebującym rodzinom, które trafiły do Kędzierzyna-Koźla. Listę najpotrzebniejszych obecnie rzeczy można pobrać TUTAJ.

  • Numer telefonu do oficjalnego punktu zbiórki na przystani „Szlwał”: Janusz Nowak – 606 322 394

3. Wsparcie finansowe

Dla mieszkańców, którzy chcą finansowo wesprzeć akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy uruchomiony został specjalny rachunek bankowy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie potrzebujących przebywających w naszym mieście.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Potrzebującym „Trampolina”
BNP Paribas Bank Polska S.A. 58 1600 1462 1029 8069 5000 0002
Tytuł przelewu: POMOC UKRAINA

4. Oświadczenie dla uchodźców

Osoby z Ukrainy muszą wypełnić oświadczenie, które zostanie przekazane wojewodzie. Zwracamy się do wszystkich, by przekazywać sobie informacje o konieczności wypełnienia formularza i dostarczenia go osobiście do wydziału zarządzania kryzysowego urzędu miasta lub starostwa. Druk można pobrać TUTAJ

Ponadto Opolski Urząd Wojewódzki informuje, że uchodźcy przekraczający granicę powinni posiadać przy sobie jeden z dokumentów:
– paszport ze stemplem, potwierdzającym przekroczenie granicy;
– zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy;
– w przypadku braku wyżej wymienionych dokumentów należy wypełnić oświadczenie o przekroczeniu granicy RP. Można je pobrać TUTAJ.

Wszyscy uchodźcy są uprawnieni do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ośrodkach, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

5. Baza danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

MOPS tworzy bazę informacji o uchodźcach z Ukrainy przebywających w Kędzierzynie-Koźlu. Posłuży ona do skoordynowania działań na terenie miasta. Dzięki niej potrzebujący skorzystają również z dodatkowej pomocy. Aby uzyskać wsparcie należy przesłać na adres: copiw@mops-kkozle.pl zgłoszenie o pobycie na terenie miasta osób uciekających przed wojną.

6. Zabezpieczenie medyczne

Wszyscy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską uciekając przed konfliktem zbrojnym mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza że mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trzeba mieć ze sobą paszport lub dokumenty wydane w punkcie recepcyjnym albo oświadczenie o przekroczeniu granicy. W sytuacji nagłej można dzwonić na telefon alarmowy 112. Pomocą służy też kozielski Szpitalny Oddział Ratunkowy.

7. Tłumacz języka ukraińskiego

W razie problemów komunikacyjnych starostwo powiatowe dysponuje kontaktem do tłumacza języka ukraińskiego.

8. Punkt recepcyjny dla uchodźców w Opolu

Dom Studenta przy ul. Małopolskiej w Opolu stał się pierwszym w regionie punktem recepcyjnym, do którego kierowani są uchodźcy z Ukrainy. Czynny jest on przez całą dobę. W koordynację jego działań włączyli się pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wolontariusze Politechniki Opolskiej. W „Sokratesie” przygotowano sto miejsc odpoczynku. To pokoje wyposażone w łóżka, zaplecze sanitarne oraz kuchnię.

9. Więcej informacji

Warto zajrzeć również na rządowy portal #PomagamUkrainie. Opublikowane tam zostały wiadomości, zarówno dla osób potrzebujących, jak i oferujących pomoc: https://pomagamukrainie.gov.pl/.

lista_najpotrzebniejszych_rzeczy.docx

oswiadczenie_o_pobycie.doc

15 KOMENTARZE

  1. Brawo powiat, brawo gmina/ny.

    PS
    A ja się dziś dowiedziałem z chlewa na Wiejskiej, ustami krótkich członków PiS, że to dzięki rządowi i Morawieckiemu nie ma w Polsce obozów uchodźców. Rząd, rząd, rząd pełen zasług. Wyborcom PiS chciałbym z nieskrywaną przyjemnością zacytować słowa obrońców Wyspy Węży, jednak są to słowa powszechnie uznane za obraźliwe…

  2. Skończ pieprzyć Rychu ! Polityka tobie już na mózg siadła i poza nią już nic nie dostrzegasz. Jak ci już wczoraj pisałem że słoma ci z laczka wystaje. Bronisz swego PO plując na innych. Czym się różnisz od innych z PISu czy SLD, PSL ? Jestes takim samym łajdakiem.

  3. Zacznę od tego aby pomóc trzeba mieć jak i czym…. Pomagać w takich sytuacjach trzeba lecz pomoc musi być mądra. Co mam na myśli ? Możemy dzielić się tylko tym co mamy bo jak można pomagać innym jeśli nam zabraknie ? A w końcu zabraknie. Będziemy mieli kryzys w Naszym kraju. Inne kraje UE niechętnie chcą pomagać gdyż nadal „pod stołem” robią interesy z ruskimi. Zostaniemy sami z tym problemem. Wegry i Bułgaria już pokazały swe oblicze. Za chwile Niemcy i cała reszta do tego dołączy. Bo to taka UE….

  4. A tymczasem posłowie rządzącej koalicji w Niemczech nawet nie mieli odwagi dyskutować o wojnie na Ukrainie po wystąpieniu Zełenskiego w czwartek w Bundestagu:
    Das war heute der würdeloseste Moment im Bundestag, den ich je erlebt habe!
    — Norbert Röttgen (@n_roettgen) March 17, 2022
    Polityk ds. zagranicznych chadeckiej partii CDU Norbert Roettgen napisał na Twitterze: „Dzisiaj był najbardziej niegodny moment w Bundestagu, jakiego kiedykolwiek doświadczyłem”.

    Po wystąpieniu Zełenskiego odrzucony został – głosami koalicji SPD, Zieloni, FDP – wniosek CDU/CSU o o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu debaty na temat sytuacji na Ukrainie.

    Może Radni Powiatu przyjmą stosowną, potępiającą uchwałę dla takiego postępowania Niemców.

    • Poczekajmy na efekty wizyty Bolka i Lolka w Kijowie. Zelenski jeszcze nie wspomniał o tej wycieczce… Zajmij się lepiej zgłębianiem tajnikow chlewu z Wiejskiej.

    • a Ty masz już sraczkę…

      super, że tu są nowi ludzie zza Buga to jest niesamowite, jak PiS przeprowadza eksperyment na Polsce, już nie Gates ze szczepionką i czipami, a PiS z wyborcami.
      zaczyna się szczucie i trolowanie, fajnie jest was Polaków obserwować, chyba dzień po pierwszych uchodźcach przewidziałem wasze reakcje na forum, poczytajcie Prawidziwi Polacy

  5. Ten człowiek uosabia poziom swoich wyborców. Nie wierzyłem własnym uszom co nieszczęśnik wygadywał na jednym z wieców. Po sławnym wystąpieniu może już mówić wszystko… Wiarygodność i powagę traci się tylko raz.

  6. A ja bym podziękował wszystkim w urzędzie miasta za pomoc naszym mieszkańcom którzy od lat składają podania o mieszkanie,a oni te podania odrzucają z byle jakiego powodu.A gdzie tu sens ukraińcy dostają mieszkania a mieszkańcy nie mogą ich dostać, więc pytanie brzmi dlaczego?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj