Podsumowanie długiego weekendu na drogach. Majówkowy rekordzista miał 3,5 promila

0

Majowy długi weekend dla wielu Polaków to czas wyjazdów na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Dla funkcjonariuszy był to jednak czas wytężonej służby, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. Od 27 kwietnia do 6 maja w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim doszło do 25 kolizji drogowych. Dwóch kierowców wsiadło za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Od 27 kwietnia Policja prowadziła ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny majowy weekend 2018”, których celem było zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym.

Dla policjantów ruchu drogowego każdy długi weekend na drogach to czas intensywnej pracy. Patrolowali drogi powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych jak i drogach lokalnych. Zwracali uwagę na trzeźwość kierujących, prędkość pojazdów i bezpieczeństwo pasażerów. Policjanci sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami, czy mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Tegoroczna aura sprzyjała kierowcom, którzy nie mieli powodu narzekać na ograniczoną widoczność czy zmienne warunki atmosferyczne. W naszym powiecie było bezpiecznie, nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Odnotowaliśmy 25 niegroźnych kolizji. Policjanci zatrzymali również 2 nietrzeźwych kierowców, którzy stracili już swoje uprawnienia, a ich sprawy trafią do sądu. Jednym z nich był 44-letni mieszkaniec miasta, który jadąc ulicą Kłodnicką swoim motocyklem uderzył w ogrodzenie posesji. Badanie wykazało że miał on 2,1 promila alkoholu w organizmie. Rekordzistą okazał się inny mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, który wsiadł za kierownicę osobowego renault będąc w stanie nietrzeźwości. Podczas badania 25-latek wydmuchał 3,5 promila.

Ten weekend pokazuje, że na drodze może być bezpiecznie. Aby tak było przede wszystkim trzeba samemu zachować ostrożność i rozwagę. Zarówno kierowcy samochodów, motocykli jak i piesi i rowerzyści tworzą kulturę wzajemnego szacunku na drodze. To zaś w dużej mierze przekłada się na bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg.

Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle

Skomentuj