Podstawówki częściowo zdalnie, gastronomia tylko na wynos, seniorzy mają zostać w domach. Nowe obostrzenia

25

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

– Niestety, sytuacja jest niedobra i dynamiczna, dziś wysoki przyrost zakażeń przy wysokiej liczbie testów, liczba zgonów jest wysoka, nasze działania muszą być zdecydowane – mówił premier Morawiecki.

Liczba zachorowań zbliża się do 15 tys. dziennie, jest podobna jak w innych krajach w przeliczeniu na na 100 tys. mieszkańców. Niektóre kraje europejskie już zdecydowały się na całkowity lockdown. Obecnie liczba zajętych łóżek covidowych w Polsce przekroczyła 10 000 przy 18 000 dostępnych.

– Musimy zahamować przyrost liczby zakażeń. W przypadku, gdyby te obostrzenia nie działały, musimy podjąć decyzje o zamknięciu kolejnych sektorów życia, o ile  nie nastąpi wypłaszczenie – zapowiedział Morawiecki.

Wszystkie obostrzenia były konsultowane z zespołem epidemiologów.

 • Od soboty cała Polska od staje się strefą czerwoną.
 • Od 4 do 8 klasy nauka w trybie zdalnym – aby przerwać łańcuch transmisji na zajęciach i w środkach komunikacji.
 • Od godz. 8 do 16 dzieci i młodzież nie mogą się same przemieszczać
 • Ograniczenie działalności lokali gastronomicznych – jedynie dania na wynos. Na razie obostrzenie na dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.
 • Zakaz aktywności osób powyżej 5 w jednej grupie. Zgromadzenia do 5 osób, z wyjątkiem pracy i zamieszkiwania.
 • Osoby powyżej 70. roku życia nie powinny się przemieszczać – uruchamiany korpus wsparcia seniorów dla osób, które nie mają wsparcia w rodzinie.
 • Zamknięcie sanatoriów.

– Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracować na obrotach wyższych niż wiosną. Nasi naukowcy mówią wyraźnie – trzeba przerwać transmisję. Jeśli tylko możemy, pozostańmy w domach, pamiętajmy o dezynfekcji – apelował premier.

25 KOMENTARZE

  • W tamten weekend były 2 imprezy biegowe a teraz kolejny cyrk. Szefowa chyba nie wie co się dzieje w tym mieście. Na lokalnej piszą o tym maratonie. Ma być 170 osób. To są jakieś kpiny i nikt za nic nie odpowiada.

 1. Wszystko ok, jestem pewny że większość zaciśnie zęby i będzie przestrzegać obostrzeń. Pytanie co z ostatnim podpunktem. Seniorzy, którzy są w grupie ryzyka i jak wiadomo w największej liczbie uczestniczą w mszach mają zezwolenie na chodzenie do kościoła? Gdzie tu sens, gdzie logika?

 2. Czy ten p. Morawiecki jest swiadomy tego co on w ogóle mówi??

  Od 4 do 8 klasy nauka w trybie zdalnym – aby przerwać łańcuch transmisji na zajęciach i w środkach komunikacji.
  Od godz. 8 do 16 dzieci i młodzież nie mogą się same przemieszczać
  Tu każą chodzić jak w najmniejszej grupie a dzieci i młodzież jest zmuszona chodzić w grupach bo sami się przemieszczać nie mogą….debilizm PISOWSKI

 3. Drodzy komentatorzy.
  Napisane jest: „Osoby powyżej 70. roku życia nie powinny się przemieszczać”.
  „Nie powinny” to nie to samo to „nie mogą”. Jest to tylko zalecenie. Czyli jeśli chcą, to niech wychodzą.
  @Lechu – nim napiszesz komentarz, przeczytaj uważniej artykuł. Raz, może kilka razy. Przemyśl go, „przeżuj”, a wtedy zrozumiesz, co jest w zaleceniach.

 4. Rozumiem sytuację ale zapis ….. Cytat z nowych obostrzeń: Od godz. 8 do 16 dzieci i młodzież nie mogą się same przemieszczać. Wynika z tego ,że od 16 do godziny 8 mogą poruszać się same. Reszta szkoda gadać nie przemyślane buble prawne.
  Aha czemu w kościołach nie ma zmian ?

 5. Ciekawe są Pis uważa za zgromadzenia. Nie wiem czy na orliku możemy pograć w 12 czy łamiemy zakaz. Jeśli tak to w kościołach też powinno być do 5 osób,w sklepach również bo to też są zgromadzenia. Rządzący wpadli w panikę ,która cechuję się tym ,że emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i takie też są te niektóre obostrzenia. Przy okazji -żałuję ,że nie chodzę już do szkoły do klasy 1-3 bo wtedy byłbym i ja i moi bliscy bezpieczni bo wirus atakuje od 4 klasy wzwyż.

  • tak, i woźną zaatakuje jak wyjdzie ze szkoły. W szkole z klasami 1-3 jest bezpieczna.
   Gimbaza przygotowywała te nowe obostrzenia wczoraj nad ranem przy piwku. Pewnie wrzucą gdzieś na tiktoka te „obrady”.

 6. Może chodzi o tych półgłówków w skupiskach na tych śmiesznych protestach, co w kółko pokazuje antypolska stacja tvnPO24. Potem się dziwić, że są zakażenia. Do niektórych nic nie dociera.

Skomentuj