Podjęto decyzję o uruchomieniu zbiornika Racibórz Dolny. Ma poradzić sobie z powodzią

5

Widmo powodzi znów zajrzało w oczy mieszkańcom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Po trwających wiele dni intensywnych opadach deszczu dzisiaj Odra w Koźlu przekroczyła stan ostrzegawczy i może zbliżyć się do poziomu alarmowego. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podjął decyzję o natychmiastowym uruchomieniu zbiornika Racibórz.

Z końcem stycznia br., powstający kosztem ok 2 mld zł zbiornik Racibórz Dolny osiągnął swoją funkcjonalność. Zbiornik Racibórz to gigantyczna inwestycja przeciwpowodziowa, na którą mieszkańcy nadodrzańskich gmin czekali przez całe dziesięciolecia. W tym czasie doświadczyli kilku powodzi nierzadko odbierających dorobek życia. Wreszcie rządowa inwestycja została oddana do użytku w styczniu tego roku.

– Podjąłem decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu piętrzenia wody na nowym zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny. Chronimy mieszkańców Opolszczyzny i Śląska! – przekazał prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Gliwic poinformowało, że w nocy z środy na czwartek ma rozpocząć się piętrzenie wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny. Według przewidywań przepływ w korycie rzeki w nocy z 14 na 15 października może wynieść ok. 1220 metrów sześciennych na sekundę. Uruchomienie zbiornika następuje, gdy przepływ wody w Odrze wyniesie 1210 m/s.

5 KOMENTARZE

Skomentuj