Pobijali własne i krajowe rekordy. Relacja z weekendowych zawodów speedcubingu

0

Siedemdziesięciu pięciu zawodników zarówno z naszego kraju, jak i z Czech, Rumunii, Rosji, Słowacji i Izraela, rywalizowało między sobą w 12 konkurencjach, podczas I zawodów Speedcuberskich, które przez weekend odbywały się w Zespole Szkół nr 1 w Koźlu.

Speedcubing to dyscyplina sportu polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika oraz innych łamigłówek logicznych. Główną konkurencją była konkurencja 3x3x3, podczas której zawodnicy układali klasyczną i znaną od 47 lat kostkę Rubika. Oprócz niej rywalizowali również w konkurencjach: 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6, 7x7x7, pyraminx, skewb, square-1, clock, układanie kostki z zasłoniętymi oczami oraz układanie kostki jedną ręką.

– Na zawody przyjechali zarówno mistrzowie i rekordziści Polski i świata, jak i osoby dla których były to pierwsze zawody – opowiada Marcel Grüner, współorganizator i uczestnik imprezy.

Organizatorami imprezy byli Piotr Tokarski, Marcel Grüner oraz Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie Koźlu. Wydarzenie zostało zrealizowane przy współpracy z oficjalną federacją speedcubingu World Cube Association. Delegatem WCA i głównym sędzią był Radosław „DżoDżo” Drozdowicz. Zawody odbyły się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Kędzierzyna-Koźla oraz Starosty Powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

– Zawody przebiegały bardzo sprawnie, cały czas byliśmy przed czasem i czekaliśmy na następne rundy, zaplanowane zgodnie z harmonogramem. To zasługa przede wszystkim zawodników, sędziów, mieszaczy kostek – mówi Piotr Tokarski, współorganizator imprezy, dwukrotny mistrz Polski i 4 zawodnik w Europie.

– Swoją przygodę ze speedcubingiem rozpocząłem 8 lat temu na obozie w liceum. Koledzy pokazali mi, że potrafią układać kostkę Rubika, przez co mi zaimponowali, a ja po pewnym czasie stwierdziłem, że chce być lepszy od nich. Tak narodziła się moja pasja. Moimi największymi sukcesami są Mistrzostwo Polski i Wicemistrzostwo Europy w układaniu kostki jedną ręką – mówi Karol Zakrzewski, zdobywca złotego medalu w układaniu kostki 3x3x3 jedną ręką i brązowego medalu w układaniu kostki 3x3x3 klasycznie podczas zawodów w Kędzierzynie-Koźlu.

Podczas zawodów w speedcubingu zostało pobitych wiele rekordów osobistych. Ponadto Rumun János Bereczki i Słoweniec Marek Majerik ustanowili po 6 nowych rekordów swojego kraju w układaniu kostki 7x7x7, 6x6x6x oraz 5x5x5 zarówno w pojedynczym ułożeniu, jak i średniej z 3 ułożeń. Natomiast Jan Křížka pobił rekord Czech w pojedynczym ułożeniu w konkurencji Clock.

 

 

 

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj