Po dwóch dekadach przerwy w Kędzierzynie-Koźlu znów będą kształcić kolejarzy

2
W ubiegłym roku miasto uhonorowało kolejarzy, którzy odcisnęli piętno na jego rozwoju, tworząc skwer ich pamięci z pamiątkową lokomotywą. Teraz czas na kontynuowanie kolejarskich tradycji i powrót do nauki zawodu.

Kędzierzyn-Koźle po latach przerwy wraca do swoich kolejarskich korzeni. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących niebawem ruszy nabór do klasy o profilu technik transportu kolejowego.

Przez kilkadziesiąt lat w mieście, które swój rozwój w dużej mierze zawdzięcza kolei, kształcono przyszłych przedstawicieli tego zawodu. Już w latach 50. ubiegłego stulecia w Kędzierzynie powstało technikum kolejowe, które z czasem przekształcono w szkołę zawodową. W latach 90. wraz z pojawianiem się coraz to nowszych kierunków nauczania malało zainteresowanie młodzieży nauką w szkole kolejowej. Ostatni absolwenci opuścili jej mury w 1999 roku.

Podobna tendencja była zauważalna w różnych częściach kraju i po dwóch dekadach branża kolejarska mocno odczuwa brak specjalistów. Jesienią 2019 roku pojawił się pomysł powrotu do kształcenia kolejarzy w Kędzierzynie-Koźlu, który zyskał akceptację zarządu powiatu. Zainteresowanie tym tematem wyraziły też lokalne firmy, w tym m.in. Grupa Azoty Koltar, a także przewoźnicy regionalni.

Dzięki staraniom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, a także starostwa powiatowego, już w przyszłym roku szkolnym w Kędzierzynie-Koźlu będą kształcić się kolejarze. Szkoła z Azotów wprowadziła do swojej oferty klasę o profilu technika transportu kolejowego.

– Technik transportu kolejowego to niezwykle pożądany na rynku, a jednocześnie bardzo wymagający zawód, dający możliwość samorealizacji oraz dużej satysfakcji z wykonanej pracy. Absolwenci tego kierunku są bardzo poszukiwani przez pracodawców branży kolejowej, którzy cenią pracownika dobrze przygotowanego do realizacji zadań wynikających ze specyfiki funkcjonowania kolei – zachęca szkoła.

Absolwenci szkół podstawowych, którzy swoją przyszłość widzą w nowo utworzonej klasie, powinni cechować się dobrą znajomością przedmiotów technicznych. Nauka w pięcioletnim technikum będzie odbywała się przy współpracy z przedsiębiorstwami z branży kolejowej, których w naszym mieście i powiecie nie brakuje. Szczegółowe informacje na temat nowego kierunku można znaleźć na STRONIE.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj