Plecaki z książkami trafiły do kędzierzyńsko-kozielskich przedszkoli. Akcja promująca czytelnictwo

0

Miejska Biblioteka Publiczna, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka” od 2009 roku realizują projekt promujący edukację ekologiczną i czytelnictwo wśród najmłodszych pt. „Przyjaciel przyrody i książek”.

Projekt dofinasowany ze środków budżetu miasta Kędzierzyn-Koźle, przeznaczonych na edukację ekologiczną w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka”. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z przedszkolami działającymi na terenie Kędzierzyna-Koźla i ma na celu zachęcenie do wspólnego czytania rodziców z dziećmi oraz kształtowanie postaw proekologicznych, dzięki czytaniu książek o przyrodzie i zwierzętach. W latach 2015-2018 wypożyczono łącznie ponad 44000 książek (blisko 8800 plecaków), a w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. dwadzieścia jeden przedszkoli wypożyczyło 8865 książek (1773 plecaki).

Co roku akcja jest uroczyście podsumowywana. Dzieci zapraszane są do kina, gdzie przedszkola otrzymują dyplomy i zestawy upominkowe w postaci pięknie wydanych książek
i edukacyjnych gier planszowych o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. W uroczystości bierze udział reprezentacja prezydenta miasta Kędzierzyn-Koźle oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle. Na dziecięcą publiczność, która do ostatniego miejsca wypełnia sale kinowe, czeka także seans filmowy.

Najnowsza, jubileuszowa edycja akcji jest wyjątkowa – zakupione zostały nowe plecaczki z nowym logo, które zastąpią wysłużone już woreczki. Plecaki trafią do wszystkich kędzierzyńsko-kozielskich przedszkoli. Koordynatorami w placówkach są nauczyciele, którzy wypożyczają plecaki swoim podopiecznym. Każdy plecak zawiera 5 książek o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Do tegorocznej edycji akcji dokupiono ponad 560 książek za kwotę 7000 zł.

W dniach 16 i 17 września do kędzierzyńsko-kozielskich przedszkoli trafi blisko 500 nowych plecaczków z książkami. Akcja „Przyjaciel przyrody i książek” rozbudza w przedszkolakach, motywację do czytania książek, obcowania z literaturą i pogłębiania wiedzy z zakresu ekologii. Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu serdecznie zaprasza przedszkolaki wraz z rodzicami i opiekunami do wypożyczania plecaków i wspólnego czytania.

Skomentuj