Plażowy klimat w Koźlu. Nad Odrą powstało wielkie malowidło. ZDJĘCIA

2

Mural przedstawiający wizerunek czterech osób wypoczywających na plaży od kilku dni cieszy oczy mieszkańców Koźla. Pomysłodawcami malowidła są członkinie Koła Gospodyń Miejskich, które zebrały też środki na jego stworzenie.

Pomysł utworzenia muralu na nabrzeżu Odry powstał jesienią ubiegłego roku. Malowidło ma nawiązywać do czasów przedwojennych, gdy brzegi rzeki były zagospodarowane na otwarte kąpielisko, przy którym funkcjonowała kawiarnia. Obecnie potencjał rekreacyjny Odry jest wykorzystywany w niewielkim stopniu – o ile żegluga turystyczna oraz rekreacja na wodzie w ostatnim czasie zyskują na popularności, to na brzegach rzeki dzieje się bardzo mało.

– Projekt został zrealizowany w ramach wydarzenia „Mury dla kutury” wspartego przez starostwo powiatowe. Fundusze pochodzą ze zbiórki. Jesteśmy bardzo wdzięczne darczyńcom, bo to dzięki nim ten mural powstał – mówi Ewa Pietruszewska, prezes stowarzyszenia Koło Gospodyń Miejskich. Zdradza także, że dziewczyny planują kontynuację malowidła na nadodrzańskim murze. Miejsca jest jeszcze bardzo dużo.

Mural ma około osmiu metrów szerokości i pięciu wysokości. Znajduje się na nabrzeżu naprzeciw przystani Szkwał, jest dobrze widoczny z mostu Józefa Długosza. Autorami malowidła są Piotr Piłka i Paweł Wrona.

Malowidło, które powstało, odbiega stylem od pierwotnych szkiców.

– Koncepcja projektu została zmieniona z przyczyn od nas niezależnych pierwszy projekt nie został dokończony. Konwencja pozostała ta sama. Czyli plażowicze w stylu retro – dodaje Pietruszewska.

2 KOMENTARZE

  1. wakacie w „mieście możliwości”-pomoczyć nogi w Odrze i pogapić się na bohomaza. Bo-jak zgaduję-najbliższy czynny basen latem to ten w Zdzieszowicach.

Skomentuj