PKP chce wyremontować tory z Kędzierzyna-Koźla do Chałupek. Skróci się czas przejazdu do Raciborza

6

Planowana inwestycja usprawni podróże i przewozy towarów od Kędzierzyna-Koźla w stronę Chałupek i granicy z Czechami. Zwiększy się dostęp do kolei, dzięki budowie zupełnie nowych przystanków: Racibórz Ostróg i Racibórz Fabryczny. Podróżni skorzystają z wygodnych stacji Kędzierzyn-Koźle, Racibórz i Chałupki, które zostaną dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

W ramach prac planowana jest wymiana torów i sieci trakcyjnej na ok. 54-kilometrowej trasie. Efektem zadania będzie zwiększenie prędkości pociągów ze 120 do 160 km/h dla składów pasażerskich. Pociągi towarowe mogłyby kursować z prędkością do 120 km/h. Wpłynie to pozytywnie na wybór kolei jako ekologicznego i konkurencyjnego środka transportu. Dzięki inwestycji, na tory będą mogły wyjechać dłuższe pociągi do 780 m. Przebudowa obiektów inżynieryjnych umożliwi przejazdy cięższym składom. Wpłynie to na wzrost efektywności kolejowego transportu. Więcej towarów szybciej i sprawniej wyjedzie z woj. opolskiego i śląskiego w stronę granicy z Czechami.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace projektowe w ramach zadania „Prace na linii kolejowej E 59, odcinek Kędzierzyn-Koźle – Chałupki – dokumentacja projektowa”. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na przełomie III i IV kwartału br. Zakończenie prac projektowych zaplanowano pod koniec 2023 r. Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę”.

Źródło: PKP PLK S.A.

6 KOMENTARZE

 1. „Podróżni skorzystają z wygodnych stacji Kędzierzyn-Koźle…”, tzn. na peronach pojawią się wreszcie wyświetlacze informujące o odjazdach pociągów?, niepełnosprawni będą mieli ułatwiony dostęp na perony po zainstalowaniu wind?, a i teren przy dworcu będzie bardziej przyjazny dla pieszych i rowerzystów poprzez wykonanie w nasypie wiaduktu dodatkowego dla nich tunelu?

 2. Chcemy, chcemy !
  chcemy, chcemy
  Alee luuu jaa

  Chcemy, chcemy!
  Ciągle Chcemy
  Alee luuu jaa

  ooo jak my k**wa
  chce ee ee my

 3. Wyremontować tory z Kędzierzyna-Koźla do Chałupek. Sprecyzujmy między Bierawą a podg. Turze kierunek Rybnik są dwa wyremontowane tory. Najgorzej jest na odcinkach od Kędzierzyna do Bierawy i od podg.Turze do Raciborza. Od Raciborza do Chałupek są nowe tory. Nadal nie ma połączeń z dużymi aglomeracjami i stolicą.
  Sporo pociągów omija Kędzierzyn jadąc przez Strzelce lub jedzie obok.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj