Pieszy będzie miał pierwszeństwo już przy dochodzeniu do pasów, ale nie będzie mógł korzystać z telefonu

6

W związku z częstymi przypadkami potrąceń pieszych na pasach, wprowadzone zostaną nowe przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Od czerwca pieszy będzie miał dodatkowe prawa, a kierujący obowiązki.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy – prawo o ruchu drogowym. W świetle przepisów, które mają wejść w życie w czerwcu, piesi będą mieli pierwszeństwo nie tylko na pasach, ale również przy wchodzeniu na przejście dla pieszych. Obecnie kierowca, zbliżając się do przejścia, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym, jeśli się na nim znajdują. Nowe przepisy zakładają, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, oprócz obowiązku zachowania szczególnej ostrożność, będzie musiał również zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

Jak informuje nadkomisarz Magdalena Nakoneczna z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu, nowe przepisy zobowiązują kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności, ale z drugiej strony nakładają także na pieszego pewne obowiązki.

Podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu i podobnych urządzeń w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Poza tym pieszy, pomimo że ma pierwszeństwo przed pojazdem, wchodząc na jezdnię lub torowisko jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność – wyjaśnia nadkom Magdalena Nakoneczna.

Rząd przygotował również inne zmiany, m.in. bezwzględne ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Ponadto kierowcy nie będą mogli już jeździć na tzw. zderzak, korzystający z autostrad i dróg ekspresowych będą musieli zachować bezpieczną odległość, która wynosi połowę aktualnej prędkości pojazdu wyrażoną w metrach, czyli jadąc z prędkością 120 km/h będzie musiał zachować co najmniej 60 metrów odległości od poprzedzającego go pojazdu.

6 KOMENTARZE

  1. Najlepiej i najpewniej dla pieszego byłoby wprowadzenie zasady pierwszeństwa przy przechodzeniu przez pasy, już w momencie gdy pieszy wychodzi z domu.

  2. Pieszy powinien przed wejściem na przejście się rozejrzeć jak kiedyś uczono,a nie wchodzić na przejście jak święte krowy. To, że będzie mieć pierwszeństwo nie uczyni go nieśmiertelnego

  3. A ze starszymi kobietami które stoją przy przejściu, i tylko prowokują przejście na pasy. A tylko stoją i rozmawiają prowokując wejście. Tak naprawdę nie miały prawo jazdy i nie wiedzą jak to jest…

  4. Nikt nie pomyślał że to piesi wchodzą jak święte krowy na przejście? Nikt nie pomyślał że według praw Fizyki cięższy zawsze wyjdzie lepiej na zderzeniu i że cięższemu trudniej się zatrzymać? W tym kraju za tych rządzących kierowca ma tylko obowiązki, tylko że ten kierowca jest też pieszym więc uważanie kierowców za bezmózgie stworzenia tworzące zagrożenie jest nie trafionym pomysłem chorej na kasę władzy.

Skomentuj