Pierwszy w mieście zielony przystanek oddany do użytku. W przyszłości będzie ich więcej

22

Kędzierzyn-Koźle po raz kolejny znalazł się w gronie miast, w których obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego inauguracja miała miejsce dziś przy ulicy Piastowskiej, gdzie oficjalnie otwarto pierwszy w mieście zielony przystanek.

Ekologiczne zielone przystanki to rozwiązanie, na które w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej polskich miast. W Kędzierzynie-Koźlu okazją do jego otwarcia był rozpoczynający się dziś Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

– Wokół przystanku posadziliśmy bluszcz, trawy ozdobne oraz żurawek. Wszystko po to, aby przyjemniej oczekiwało się na autobus komunikacji miejskiej. Rośliny mają zacienić przystanek, co w upalne dni pozwoli obniżyć na nim temperaturę o siedem stopni Celsjusza – mówiła prezes MZK Joanna Koziarska.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 5 tysięcy złotych. Jeśli rozwiązanie się przyjmie, w niedalekiej przyszłości podobne przystanki mają pojawić się na większości osiedli.

– To pilotażowy przystanek, ale w kolejnych latach będziemy chcieli urządzić podobne w innych częściach miasta. Chcielibyśmy zagospodarować m.in. przystanki na ulicy Kozielskiej i alei Jana Pawła II, ale jak na razie są one objęte gwarancją wykonawcy i nie możemy w nie ingerować. Sukcesywnie będziemy jednak rozwijać pomysł – deklarowała prezydent miasta Sabina Nowosielska.

W obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu angażują się szkoły podstawowe z terenu miasta. Kulminacja wydarzeń będzie miała miejsce w niedzielę. Tego dni odbędzie się m.in. rajd rowerowy ulicami miasta, bieg na 5 kilometrów w sławięcickim parku i zawody nordic walking.

Kierowcy, którzy w niedzielę zdecydują się skorzystać z autobusów MZK, by dojechać na imprezę plenerową w Sławięcicach, pojadą za darmo, jeśli tylko okażą kierowcy ważny dowód rejestracyjny pojazdu. „Przystanek forma” będzie też okazją do wzięcia udziału w zajęciach jogi czy zajęciach sportowych.

22 KOMENTARZE

 1. Hmm, bluszcz cena 10-12 zł, trawy ozdobne 12-15 zł, żurawki 12-15 zł (ceny detaliczne ze szkółek). Donica betonowa 200-500 zł. Całość 5 tysięcy zł? Nawet licząc robociznę to chyba ciut drogo…

 2. Ładny, a malkontenci wyżej niech zamilkną. Albo sami niech przystąpią do przetargu – na razie jest to wolny kraj.

  Ciekawe jak długo uchowa się ten przystanek i roślinki!? Do najbliższej soboty kiedy wyborcy PiSu przystąpią do dewastacji?

 3. 5 tysięcy???!!! Kto tyle za to zapłacił? Pani prezydent wie pani, że to jest BEZCZELNOŚĆ!!! Komu pani tyle płaci i z czyjej kieszeni? Ze swoich tyle byś nie dała!!! W głowach się wam poprzewracało. Czy rada miasta kontroluje te wydatki? To się chyba nazywa NIEGOSPODARNOŚĆ.

 4. A może tak chodniki poprostowac dziury w ulicach połatac 5 tys za za trawę i bluszcz bo niby cień będzie…ul Kozielska jeszcze oszpecic co dopiero była robiona
  Gratuluję pomysłowości w tych oazach menele młodzież będą mieć pole do POPISU strach będzie przejść koło takiej noca jeśli wcześniej to zielsko nie zesechnie

 5. Ciekawe co łączy twórcę tych zielonych przystanków z osobą która to ‚ wymyśliła’ ? to nic innego jak biznes ! Przecież to mogą robić ludzie którzy korzystają z dobroci kk a nie firmy.

 6. Kurde, sabina, walnil zielona farba przystanek, moze jakies kwiatki jak pod mostem? I tak tanio? Tylko 5 tysi? Pewnie nasze miasto stać na więcej 😂😂😂

 7. Jestem za tym, aby tak ładnie było w całym mieście, choć koszt powalający. Jestem również za tym, aby wreszcie wymyślono sposób na walające się meble i inne przedmioty wokół śmietników między blokami. Też bym chciała mieć śmietnik obsadzony zielenią a nie wysypisko śmieci. Małe tabliczki powieszone przez administrację, niestety są niezauważalne. Obok śmietnikowych wysypisk przechodzimy codziennie kilka razy. Więc może przydałby się pomysł jak mieszkać koło śmietnika oddalonego o parę metrów od klatki schodowej. Takich śmietników między blokami jest w mieście dużo. Pozdrawiam.

 8. Można by wykorzystać okres nasadzeń na ulicy Wojska Polskiego i ozdobić zielenią przystanki (tam nie ma gwarancji zamontowano stare przystanki).

Skomentuj