Pierwszego dnia w Kędzierzynie-Koźlu o numer PESEL wystąpiło kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy

11

Od dziś obywatele Ukrainy mogą wystąpić o nadanie numeru PESEL. W Kędzierzynie-Koźlu wszystkie formalności załatwią w Wydziale Spraw Obywatelskich. Pierwszego dnia do budynku Urzędu Miasta przy ul. Władysława Planetorza 2 zgłosiło się kilkadziesiąt osób.

Na parterze powstał punkt informacyjny obsługiwany przez osobę mówiącą w języku ukraińskim. Na miejscu dostępne są wydrukowane wnioski oraz specjalnie przygotowane ulotki, które w przejrzysty sposób wyjaśniają, jak dopełnić niezbędnych formalności.

WAŻNE!!! Numer PESEL nadawany jest obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022r.

Wniosek o nadanie numeru PESEL jest bezpłatny. Przez osoby pełnoletnie musi on zostać złożony osobiście. Należy mieć przy sobie zdjęcie (spełniające wymogi ustawy o dowodach osobistych, w rozmiarach 35×45 mm) oraz dokument potwierdzający tożsamość. Na miejscu pobrane zostaną również odciski palców. Składając wniosek warto podać swój adres mailowy i numer telefonu oraz wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Ułatwia on załatwianie różnych formalności przez internet (np. wniosek o świadczenia pieniężne).

Wniosek o nadanie numeru PESEL dla dziecka może złożyć jego rodzic, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca nad nim faktyczną pieczę. W tym przypadku także niezbędne są kolorowe fotografie. Odciski palców będą pobierane od osób, które ukończyły 12 lat.

O nadawaniu numerów PESEL i pomocy dla uchodźców w Studiu KK24.pl mówił też zastępca prezydenta miasta Wojciech Jagiełło:

Wykaz zakładów fotograficznych, w których  obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie wykonać zdjęcie spełniające wymagania określone w przepisach o dowodach osobistych (koszty pokryje Gmina w oparciu o zawarte umowy):

 • Foto Hołoga Agnieszka
  al. Jana Pawła II 13
 • Laboratorium fotograficzne Photo-Labs
  Klaudiusz Gajda
  ul. Reja 2
 • Fotograf – MJ Studio Jezierny
  ul. J. Bema 2J
 • FOTO-STUDIO „ANNA” Anna Kordek
  ul. Złotnicza 10

Zakład fotograficzny położony w pobliżu budynku Urzędu Miasta, w którym odpłatnie mogą zostać wykonane zdjęcia spełniające wymagania określone w przepisach o dowodach osobistych:

 • Foto Wenus
  ul. Skłodowskiej-Curie 3

Pliki do pobrania:

wniosek_pesel_jezyk_ukrainski.pdf

wniosek_pesel_jezyk_rosyjski.pdf

ulotka_1.pdf

ulotka_2.pdf

ulotka_3.pdf

ulotka_4.pdf

 

11 KOMENTARZE

 1. Już mają 500 plus na dziecko,300 zł zasiłku,socjal,darmowe jedzenie i kwaterunek w hotelu.
  Dajmy im jeszcze po mieszkaniu i 5 tysięcy na drobne wydatki,Polskę,gminę stać,bogaci jesteśmy,dla Polaków w K-K nie ma mieszkań ale dla ukraińców się znajdą.

  • Są i będą kolejne przepełnione miłością bliźniego, Polacy to przecież katolicy w 95% i od dziecka znają encykliki papieża Polaka, kochają innych chrześcijan. A na forum wypowiada się te 5% niezindoktrynowanych ludzi wolności.

 2. Rychu głupszy Rychu i inni anonimowi impotenci .Poradzilam już Maciejowi ,teraz do was piszę.Wezcie sie do roboty,a nie jak ruskie trole pierdoły wypisywać.Lenie z hemoroidami.Nie ośmieszajcie sie.

 3. Cóż za wspaniała wiadomość i bardzo się cieszę że to wszystko nasz koszt ale czego to się nie robi dla „braci” Ukraińców!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj