Pierwsza łopata wbita. Wykonawca ruszył z budową obwodnicy północnej!

24

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Trasa ma być gotowa w czwartym kwartale 2022 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 270 mln zł.

Dzisiaj plac budowy odwiedzili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda opolski Adrian Czubak, poseł Violetta Porowska, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy projektu.

– To wielki dzień i wielkie wydarzenie, kiedy fizycznie rozpoczynana jest budowa. Kędzierzyn-Koźle zyska obwodnicę. To wyższy poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców miasta i konkretny wymiar rządów. Jeżeli chcemy inwestować w całej Polsce, musimy inwestować też w Kędzierzynie-Koźlu, Sanoku, Niemodlinie, Terespolu – wszędzie, gdzie te inwestycje są potrzebne  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, poprawiając połączenie międzyregionalnej drogi z Czech i południa kraju.

– Reprezentujemy rząd wiarygodny, który nie tylko obiecuje, ale także dotrzymuje tych obietnic. W 2016 roku podczas mojej pierwszej konferencji prasowej powiedziałem, że za kilka lat teren województwa opolskiego będzie jednym wielkim placem budowy, dzisiaj to potwierdzamy – mówił Wojewoda Opolski Adrian Czubak.

– Dzisiaj jest dzień, w którym wbijamy łopaty. Od tego momentu to mieszkańcy będą odliczali czas do zakończenia budowy. Głos mieszkańców Opolszczyzny został wysłuchany, ludzie mają prawo do bezpieczeństwa, komfortu oraz wolności komunikacyjnej. Niech 2022 rok będzie rokiem, w którym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, Ujazdu oraz całej Opolszczyzny będą się cieszyli z nowej obwodnicy – powiedziała poseł Violetta Porowska.

Nowy odcinek będzie przedłużeniem istniejącej dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w kierunku autostrady A4. Od, ronda jakie powstanie w ciągu DK40, trasa pobiegnie nowym śladem, omijając Sławięcice i Ujazd i włączając się z powrotem do DK40 tuż za granicą województw opolskiego i śląskiego, na terenie gminy Rudziniec.

 

24 KOMENTARZE

 1. Dopiero co dostali zgodę a tu już wykonawca na budowie. Ale ani słowa o tym kto wygrał przetarg, z kim jest spokrewniony i kto za nim stoi… Był wogóle jakiś czy przy ławce i ciasteczkach się dogadali? Śmierdzi mi to duzymi dopłatami za prace dodatkowe…

 2. Dlaczego nie ma w śród notabli PiS-owskich tego ,któremu mieskañcy Kędzierzyna-Kożla zawdzięczają budowę obwodnicy północnej p.Senatora Gregorza Peczkisa?Dzięki jego staraniom i uporowi mamy mieć obwodnicę na którą czekaliśmy kilkanaście lat.Dziękuję p.Grzegorzu.PiS nie jest moją partią.Ale ta budowa ma wymiar ponad partyjny dla dobra mieszkańców naszego miasta.

  • Budowa portu też byłaby dla dobra mieszkańców, a jednak pan wymieniony w tym komentarzu partyjnie robił wszystko żeby nie doszła do skutku. Tak że nic u tych ludzi ponadpartyjnie nie istnieje.

   • Przy takiej kilkusetmilionowej inwestycji wybudowanie własnej bocznicy kolejowej nie powinno stanowić żadnego problemu.
    Myślę, że chodzi o coś zupełnie innego. Pewnie za jakiś czas się dowiemy.
    A może nie.

    • Wiadomo ze chodzi o kase, port moglby byc konkurencja dla wielu potentatow transportu drogowego i nie tylko , a bajeczki o bezpieczenstwie panstwa niech pinokio zostawi dla dzepetta!!

    • Alina, wybudować można, tylko tam jest pas torowiska należący do PKP.
     A budować na wodzie? Jak sobie to wyobrażasz? Nawet jeśli wybudują a PKP nie wpuści ich na tory?

     • Znowu jakiś troll podszywa się pod mnie. :)) Niech właściciel portu wytoczy sprawę przeciwko właścicielowi bocznicy. Widocznie nie ma podstaw do tego.

   • Ten pan, jak go określasz działał na zlecenie innego pana (podobno za nim stała spora grupa mieszkańców), który potem wyparł się wszystkiego. Teraz ta menda próbuje tworzyć swoje prawo w innym temacie. Poumieszczał szpicli we wszystkich ugrupowaniach, bo liczy na … Przeliczy się. I to już niedługo.

 3. A gdzie była P. Nowosielska taka ważna inwestycja dotycząca naszego miasta
  Ważniejsza bocznica i siatkówka
  Brawo dla apolitycznych z magistratu za kręgosłup

 4. Tymczasem na Warmi , PLK otwarlo 3 lipca bocznice kolejowa dla prywatnej firmy z Niemiec ( produkcja mebli) , i nikt tam nie szukal problemu z bezpieczenstwem panstwa, Ktos chce upodlic KK terminale ,a jesli sie wycofaja inni kupia port za zlotowke!!

 5. Nie ma na uroczystości orędownika budowy obwodnicy pana Peczkisa, nie ma też niestety prezydent miasta, bo jeśli sprawa dotyczy PiSu to szkoda czasu. Trzeba witać obiecywacza gruszek na wierzbie.

 6. Jacy ci rządzący dobrzy dla nas jak nic ludzkie pany tyle kasiurki nam swojej dali…. mam nadzieje że nie budują tego za pieniądze z jakiejś wyimaginowanej wspólnoty a fe wstretna EU

 7. Co tam robiła cebulowa, leje wodę i podpina się do sukcesu pana Grzegorza Peczkisa. Jak mozna tak się zachowywać.To niegodziwe i paskudne.

 8. hans klops- a skąd ty masz tę informację?może Nowosielska była zajęta w tym czasie stojąc na miejscu z napisem Duda? obok Trzaskowaskiego? A może ty jej sekretarka jesteś

 9. widzę, że kk24 przeszło na ciemną stronę mocy i zaczyna cenzurować niepochlebne władzy aczkolwiek celne komentarze… nieładnie mili państwo..

 10. Dodatkowo proszę moderatora o zajęcie stanowiska w sprawie zdjęcia mojego komentarza. Adresem mojej poczty redakcja dysponuje. Zatem grzecznie oczekuję na Państwa odpowiedź. Z wyrazami szacunku „zbanowany obywatel”

Skomentuj