Petrochemia Blachownia sprzedana. Czesi nowymi właścicielami producenta benzenu

2
Jerzy Wiertelorz (trzeci od lewej) wraz z przedstawicielami nowego właściciela - czeskiej spółki Deza.

Jedna z największych firm chemicznych w Kędzierzynie-Koźlu ma nowego właściciela. Petrochemia Blachowania została sprzedana czeskiej spółce Deza.

Przejęcie sfinalizowano dzisiaj. Od razu zorganizowano też spotkanie dla mediów, w którym uczestniczyli przedstawiciele zarządu Dezy. Rozmowy poprzedzające transakcję z węgierską spółką BorsodChem, dotychczasowym właścicielem Petrochemii, toczyły się od dwóch lat.

„Dzięki temu zakupowi Deza pragnie wzmocnić swoją pozycję na rynku węglowodorów aromatycznych, wykorzystując efekt synergii wynikający z podobieństwa technologii stosowanych w obu spółkach (…) Głównym celem przejęcia polskiej spółki jest przede wszystkim stabilizacja gospodarcza i dalszy rozwój” – czytamy w komunikacie wydanym przez Czechów.

– Nie rozmawialiśmy jeszcze o długofalowej strategii, póki co spółka będzie więc funkcjonowała tak jak dotychczas – mówił Jerzy Wiertelorz, prezes Petrochemii Blachownia, pytany m.in. o politykę kadrową nowego właściciela.

Przejmując kędzierzyński zakład Deza zwiększy swoje zdolności produkcyjne do 160 000 ton benzenu i 25 000 ton toluenu rocznie.

Deza jest częścią Grupy Agrofert. Produkuje chemikalia stosowane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym. Zatrudnia ponad tysiąc pracowników. W ubiegłym roku osiągnęła obroty rzędu 275 mln euro. Petrochemia Blachowania zatrudnia 110 pracowników, a zeszłoroczne obroty spółki to 61 mln euro.

Nie podano kwoty, za którą Czesi kupili kontrolny pakiet akcji Petrochemii Blachownia.

 

2 KOMENTARZE

  1. Jeżeli dane o kierunku wiejącego wiatru podawane przez nową stację meteo Urzędu Miasta będą skorelowane z poziomem stężenia benzenu to będzie dowodziło jego stałej emisji.
    Pożyjemy, zobaczymy.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj