Pensja starosty powiatu i diety radnych w górę. Jest uchwała wprowadzająca podwyżki

25

Rada powiatu przyjęła uchwałę wprowadzającą podwyżki wynagrodzeń dla starosty i członków zarządu powiatu, a także diet samych radnych. Uposażenia pójdą mocno w górę.

Podwyżki umożliwiła przyjęta we wrześniu przez Sejm, a podpisana w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei w październiku opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów określające stawki dla poszczególnych funkcji samorządowych. Przepisy obligują samorządy do wprowadzenia podwyżek oraz określają ich minimalną wysokość na poziomie 80 proc. stawek maksymalnych.

Projekty uchwał ustanawiających podwyżki trafiły na wtorkową sesję rady powiatu i zostały przyjęte bez dyskusji.

Dotychczasowa pensja starosty Pawła Masełki składała się w wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 4 800 zł, dodatku funkcyjnego 2 100 zł, dodatku specjalnego 2 760 zł i dodatku za wieloletnią pracę 720 zł, co dawało łączną kwotę 10 380 zł. Według nowych stawek minimalne wynagrodzenie starosty może wynosić 14 435 zł brutto, co stanowi 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia. Zgodnie z przyjętą uchwałą łączną pensję starosty ustalono na poziomie 18 865 zł wraz z dodatkiem za wieloletnią pracę, przy czym podwyżka obowiązuje od 1 sierpnia, a więc konieczne będzie wyrównanie.

1 listopada wprowadzono także zmianę do ustawy o samorządzie powiatowym, zgodnie z którą dieta radnego nie może przekroczyć obecnie 2,4-krotności kwoty bazowej wynoszącej obecnie 1789,42 zł, z tymże w powiatach zamieszkiwanych przez 60-120 tys. mieszkańców nie może przekroczyć 85 proc. stawki maksymalnej. Dla naszego powiatu będzie to 3650,42 zł.

Zgodnie z przyjętą uchwałą dieta radnego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wyniesie teraz 2397,82 zł, przewodniczącej rady powiatu 3417,79 zł, wiceprzewodniczącego 2719,92 zł, nieetatowego członka zarządu powiatu 3095,70 zł, a przewodniczącego komisji rady powiatu 2719,92 zł.

25 KOMENTARZE

 1. Dla nie czytających tekstu tylko wypisujących swoje mądrości. Podwyżka wynika z przepisów które wprowadzono w sejmie i nie ma tu żadnej dyskusji czy się należy czy nie. Pretensje kierować do Warszawy.

 2. Sami sobie zagłosowali za podwyżkami. Niezły obciach. Powinni zapytać mieszkańców KK w jakimś referendum co o tym ludzie myślą. Teraz wiadomo czemu jeden z drugim się tak łokciami do koryta pchają.

  • Rychu dobrze piszesz , radni powiatowi z nielicznymi wyjątkami na obradach milczą, a zarządzajacy powiatem mówią. Głosowanie nad pomysłami tzw. zarządu pod wezwaniem starosty jest już .tylko formalnością. Dyskusji brak. jedynie radni z opozycji cos próbują, ale rządzący nie licza się z nimi. Wychodzi na to, że Powiatem rzadzi koalicja, której kierownictwo decyzyjne majace siedzibe na ulicy Piramowicza wydaje polecenia staroście i wicestaroście powiatu. Proste prawda!

 3. To starosta z wice będą mieli prawie po 20000 zł co miesiąc, a wice przy tm ma jeszce niezłą emeryturkę. Fajnie co? A co z podwyżkami płac dla pracowników starostwa którzy upominaja się od wielu miesięcy?
  Ciekawe co na to pracownicy starostwa i związki zawodowe? Mamy rzeczywiście nowy ład w/g PiS. Dietki radnych też niczego sobie. Extra interesem jest być radnym-emerytem. Dieta całkiem niezła od 2500 do 3400 złotków imiesięcznie bez podatku. Radni powiatowi to także dyrektorzy jednostek miejskich oraz niektórzy sączłonkami rad nadzorczych spółek miejskich za niezłą kasę i pewnikiem sobie chwalą nowe zmiany. Szoda, że KK24 nie podało jak wyglądało głosowanie tej podwyżki diet przez Radę Powiatu. Zdaje się, że jak zawsze jednogłośnie. Co na to pracownicy starostwa i działające tam związki zawodoe?
  Panowie radni skandal, fajnie sobie poczynacie. Wychodzi na to, że mamy do czynienia ze zwykłymi pospolitymi zjadaczami chleba. Hipokryzja, kolesiowstwo i obłuda wychodzi na każdym kroku. radnych.
  Słowa o pracy i zaangażowaniu dla mieszkańców naszego miasta i powiadu wypowiadane przez radnych przy tej podwyżce będą brzmiały z lekka fałszywie.

 4. Dla Gtufxg czytającego tekst, też go przeczytałam. Ok są podwyżki, ale dlaczego pan starosta nie przyznał sobie minimalnej stawki czyli ok 15.000 (mało, podwyżka o 5000,00) tylko 18.000 (podwyżka o 8 tysięcy).
  Potem starostwo powie, że dla innych nie mają pieniędzy na JAKIEKOLWIEK podwyżki.

 5. ***** *** (Brawo PIS)
  Jeszcze niedawno słyszałam, że PIS doprowadzi do spadku dochodów gmin i powiatów. Ale skoro jest tak dobrze i bogato to pewnie jest coraz lepiej. Jeszcze raz ***** *** (Brawo PIS).

 6. Czytam tekst panie Gtufxg, ze zrozumieniem. Dlaczego pan starosta, nie przyznał sobie tej minimalnej stawki czyli ok 15.000 ( podwyżka o 5000,00 MAŁO!!!), tylko 18000,00 podwyżka aż o 8000,00 BRAK SŁÓW.
  A dla innych pracowników nie ma nawet na JAKIEKOLWIEK podwyżki.

  • Spoko za wyjątkiem skarbnika, prawdopodobnie tu też będzie wysoka kasa i wskaźniki wtedy podskoczą.
   Dolce Vita w Starostwie. Ochłapy dla pracowników.

 7. Po co wy dajecie takie artykuły, żeby ludzi wku. ..c? Juz tak mieszkańcy są wkur. ..ni faktem, że most dalej zamknięty, skoro mogą tam jechać jak jest napisane autobusy MZK, mieszkańcy Wyspiańskiego i dojezdzajacy do firm, to czemu policja tam jeździ? Nie są ujeci w tych 3 grupach? !

 8. Siedem grzechów głównych
  1. Pycha

  2. Chciwość

  3. Nieczystość

  4. Zazdrość

  5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu

  6. Gniew

  7. Lenistwo

 9. Dziś się dowiedziałem, po wykonaniu 6ciu telefonów, że most na klodnicy zostanie otwarty dla ruchu dopiero 15go grudnia ponieważ muszą zrobić barierki, zatoczki itp -brawo dla nadzoru

 10. Rychu, taki lepszy Ryszard pozujesz na intelektualistę,zarzucasz ignorancje i głupotę innym a sam jesteś mocno ograniczony.
  Brałeś kiedyś pod uwagę że twoje poglądy dotyczące partii ukochanej PO moga być błędne?
  Analiza prosta matematyczna wykazuje że rządy PO były mierne,polityka cieplej wody w kranie.Zero pomocy dla ludzi,zero empatii.
  PIS rządzi od wielu lat,ta partia zrzesza połowę polski,czy to są kretyni? Kaczyński i ministrowie chcą upadku Polski?
  To nie są Polacy tylko ruscy agenci,zniszczą Polskę bo jej nienawidzą?

Skomentuj