W najbliższych tygodniach dyrekcja SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu zamierza wyremontować ogrodzenie kompleksu szpitalnego przy ulicy Judyma. Prace mają zakończyć się jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży. Ich kontynuacją może być utworzenie murala poświęconego tematyce Żołnierzy Wyklętych.

Plany dotyczące remontu ogrodzenia kompleksu szpitalnego przy ulicy Judyma wyszły na jaw podczas niedawnej sesji seniorów. Jej uczestnicy zwrócili uwagę na zły stan płotu, który jest antywizytówką tej części miasta. Prezydent Sabina Nowosielska poinformowała, że prowadzi rozmowy z dyrekcją SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, które dotyczą zmiany wizerunku ogrodzenia.

– Mamy plan wyremontowania ogrodzenia wokół szpitala w Kędzierzynie. Park, który go otacza jest zabytkowy, podobnie jak i ogrodzenie. Wystąpiliśmy z informacją do wojewódzkiego konserwatora zabytków, że mamy je zamiar rewitalizować. Czekamy na jego decyzję – opowiada Marek Staszewski.

Pierwotny plan zakładał, że ogrodzenie zostanie pomalowane przez uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy zagoszczą w naszym mieście. Aby tak się stało, wpierw należałoby zgłosić projekt rewaloryzacji muru do konserwatora zabytków. Na to jednak zabraknie już czasu i konieczne jest znalezienie innego rozwiązania. Po rozmowach z władzami miasta dyrekcja szpitala podjęła decyzję, by wyremontowany mur pozostawić w szarym kolorze, aby w czasie Światowych Dni Młodzieży poprawiła się estetyka Śródmieścia. Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości na ogrodzeniu znajdzie się patriotyczny mural nawiązujący do Żołnierzy Wyklętych.

 

– To tematyka, która w ostatnim czasie jest popularna. Uważam, że umieszczenie na ogrodzeniu takich treści mogłoby poprawić jego estetykę, a jednocześnie sprawiłoby, że w mniejszym stopniu byłoby ono narażone na zamalowanie przez wandali. Aby tak się jednak stało, wpierw musielibyśmy ogłosić konkurs na projekt, rozstrzygnąć go, a następnie przedłożyć do akceptacji konserwatorowi. Do tematu powrócimy po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży – mówi Marek Staszewski.

Remont ogrodzenia zostanie sfinansowany ze środków własnych SP ZOZ i ma zakończyć się przed rozpoczynającymi się 27 lipca Światowymi Dniami Młodzieży.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj