Pandemia opóźniła remont kozielskiego kościoła. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prace ruszą jesienią

10

Remont kościoła parafialnego pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej nieco odwlekł się w czasie. Pandemia pokrzyżowała plany rewitalizacji i jeśli wszystko pójdzie dobrze, prace rozpoczną się jesienią bieżącego roku.

Środki na remont kościoła będą pochodziły w 85 procentach z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 5.3.1 Dziedzictwo Kulturowe i Kultura. Pozostałą część niezbędnych środków parafia zabezpieczy kredytem bankowym, ale jest również szansa, że do remontu dorzuci się samorząd.

Remont musi się zakończyć do końca 2022 roku, inaczej nie dostaniemy środków. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i prace rozpoczniemy już jesienią. Niestety wszystko nam się przesunęło w czasie ze względu na pandemię. Załatwianie formalności trwało bardzo długo, do tego lockdowny robiły swoje – mówi proboszcz parafii pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej Marek Biernat.

Cała inwestycja oszacowana została początkowo na kwotę blisko 4,5 miliona złotych. Jednak wiele wskazuje na to, że będzie to kwota dużo wyższa.

Przez ostatnie lata ceny materiałów budowalnych, usług poszły bardzo w górę. Więc na pewno nie zmieścimy się w szacowanym w 2018 roku budżecie – mówi ksiądz Marek Biernat.

Prace remontowe obejmą konserwację i odrestaurowanie elewacji zewnętrznej świątyni i ścian wewnętrznych, wymianę posadzki, zamontowanie ogrzewania podłogowego, a także zagospodarowanie placu wokół kościoła i zakup nagłośnienia zewnętrznego.

10 KOMENTARZE

  1. Zastanawiam się o co tu chodzi ? Przecież pomimo pandemii przemysł, handel czy budownictwo normalnie funkcjonowało i funkcjonuje. Bo inaczej Polska była by już bankrutem. Więc tak na prawdę dlaczego nie remontowano kościoła ? Tym bardziej że było mniej wiernych a więc remont mógł się odbywać. Caritas też wyremontował za unijne pieniądze budynek przy uli Piramowicza i stoi pusty. To samo tyczy się hospicjum na ulicy Szymanowskiego. U.M. za szmalec z U.E. wybudował i przekazał Caritasowi na cel hospicjum. A czy to funkcjonuje czy tak samo jak budynek przy ul Piramowicza ?

  2. co ma pandemia do tego przeorze?
    A te nagłośnienie zewnętrzne to świetny pomysł. Może na targowej będą katolicy słyszeć, bo i tak siedzą na ławkach.

  3. hejt, hejt, hejt, a potem pretensja, że księdza na pogrzebie nie ma. poza tym, to wszystkim powinno na tym zależeć bo to nie tylko miejsce modlitwy dla osób wierzących, ale również piękny zabytek w naszym mieście co nie neokomuchy?

    • I tak zachowuje się katolik a tak naprawdę pseudo katolik. Idzie taki do kościoła niby się pomodlić a naprawdę pokazać się żeby drudzy tacy jak on nie plotkowali. Wyjdzie taki z kościoła już rozgrzeszony i zaczyna grzeszyć ( alkohol, bijatyki, chamskie zachowanie itd)by wrócić za tydzień w niedzielę jakby nic się nie stało w celu ponownego rozgrzeszenia. Nie rozumiem takich ludzi jak i hierarchów kościelnych w Polsce. Żyją w przepychu a często w zakłamaniu i obłudzie i to przekazują swym wiernym. Brawo oto portret polskiego katolicyzmu.

Skomentuj