Kędzierzyn-Koźle jest gospodarzem XVI Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej. Wydarzenie zostało zainaugurowane uroczystą mszą świętą w kościele św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, po której nastąpił przemarsz pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo Polaków na Kresach, która znajduje się na budynku byłego Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich.

Tegoroczne obchody Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej zbiegły się w czasie z jubileuszem 30-lecia działalności Stowarzyszenia Kresowian z Kędzierzyna-Koźla, co skutkowało przyjazdem licznego grona gości.

Po uroczystej mszy świętej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo Polaków na Kresach. List okolicznościowy od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytała posłanka Katarzyna Czochara. Wicewojewoda Violetta Porowska odczytała list od Jarosława Kaczyńskiego. Do zebranych gości zwrócili się też m.in. poseł Janusz Sanocki, sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz, radny powiatowy Paweł Masełko oraz liczni przedstawiciele organizacji patriotycznych i kombatanckich.

– Jak co roku zaczynam swoje wystąpienie od słów naszego wielkiego wieszcza: „Jeżeli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie!”. Chodzi o to, żeby pamiętali nie tylko Kresowianie, ale wszyscy Polacy. Żeby szkoły i uniwersytety uczyły o tym młodych Polaków. Żeby uczyły również tych Ukraińców, którzy studiują na naszych uczelniach – żeby oni również dowiedzieli się, jaka jest prawda historyczna – mówił do zebranych gości Witold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu.

Stowarzyszenie Kresowian z Kędzierzyna-Koźla przyznało medale za zasługi. Odebrali je dziś ksiądz Krzysztof Panasowiec, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dolinie na Ukrainie, profesor Lucyna Kulińska, historyk, politolog i nauczyciel akademicki z Krakowa, profesor Andrzej Zapałowski, historyk i nauczyciel akademicki z Przemyśla, Zbigniew Romanowicz, sekretarz miasta, Grzegorz Peczkis, senator RP i nauczyciel akademicki, ksiądz Marek Biernat, proboszcz parafii pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Koźlu, Katarzyna Sokołowska, prezes fundacji „Wołyń – pamiętamy”, ksiądz mitrat Stanisław Strach, proboszcz parafii prawosławnej w Kędzierzynie-Koźlu, Józef Sadowski, prezes stowarzyszenia „Dobro Ojczyzny” z Raciborza, Karol Liwirski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa z Świdnicy.

O pomoc Polakom mieszkającym poza granicami naszego kraju zaapelował senator Grzegorz Peczkis: – Musimy pamiętać, że potomkowie Kresowiaków żyją nie tylko w Polsce, ale niektórzy z nich byli wywożeni jeszcze dalej na wschód. Dziś trzeba o nich pamiętać. Możemy podjąć w Sejmie i Senacie dobrą uchwałę repatriacyjną umożliwiającą powrót Polaków do ojczyzny. Nie uda się to jednak bez wsparcia samorządów. Są takie, które rocznie przyjmują kilkadziesiąt osób, ale są też samorządy, które przez kilka minionych lat nie przyjęły ani jednego Polaka. Bardzo proszę was o propagowanie idei repatriacji. To nasi rodacy, którzy w życiu wycierpieli bardzo dużo i potrzebują naszej pomocy. Nam jest coraz lepiej, im niezmiennie jest źle – mówił parlamentarzysta.

Po odczytaniu Apelu Pamięci oddano trzy salwy honorowe, następnie uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod tablicą. O godzinie 14.30 w kozielskim domu kultury rozpoczęła się konferencja naukowo-historyczna. W niedzielę od godziny 15.30 w hali Śródmieście odbywać się będą występy artystyczne związane z tematyką Kresów.

25 KOMENTARZE

  1. Dziwne, Banderę potępiają, a Łupaszce i Ogniowi stawiają pomniki. A czym się niby różnili w działaniach? Chyba tylko tym, że Bandera nie mordował swoich rodaków, a „mordercom wyklętym” często się to „zdarzało” – przez pomyłkę, jak orzekł IPN… Żenująca hipokryzja!

    • Każdego zdrajcę musi spotkać taki sam los nawet gdy jest rodakiem! wy potomkowie zdrajców, sb-ków, ub-ków nigdy w tych swoich pustych łbach tego nie pojmiecie, gdyż do końca waszych podłych dni nikt wam już nie wpoi zasad i honoru. Bez pozdrowień czerwone gnidy.

    • Banderowcy,niestety,mordowali tez swoich gdy nie chcieli pomagac w mordowaniu Polakow lub chronili ich.”wyleci” zabijali zdrajcow. Taka jest roznica.

      • jaśnie oświecony Bogusławie. To dzieci zamordowane to zdrajcy? skończ gościu pieprzyć choćby w niedzielę. Kogo masz za durniów?

  2. Dni Kultury mówicie… Senator z tablicą z trupami. Tu przybywająca armia też mordowała. Nikt z Koźlaków nie łazi i nie robi z tego powodu imprez. Ludzie w grobach są i zapala się świeczki. A tu?

  3. Widać że bardzo uaktywniła się BOLSZEWIA. Podobnie jak potomkowie ukraińskich morderców?

    A tak was BOLI PAMIĘĆ o wyczynach WASZYCH PRZODKÓW?!?!! ? A będzie jeszcze BARDZIEJ boleć!!!!!

  4. Politycy Konfederacji, Ruchu Narodowego, PiS, część z nich rosyjscy agenci wpływu występujący w mediach putinowskich. Na szczęście mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla tradycyjnie zignorowali to wydarzenie. Brawa dla pani prezydent i pani starosty za obniżenie rangi delegacji.

  5. No dobrze. Kresowiacy dzięki komu przybyliście na ten teren?. Banderowcom, Werhmachtowi,żołnierzom wyklętym czy Armii Sowieckiej i WP jakie by nie było

  6. Do@jaka szkoda. W hymnie Sybiraków są słowa:…. Nie zatrzymał nas CZERWONY KAT… !!! itd ?

    NIE zatrzymał s….yn i NIE ZATRZYMA !!!!
    Dlatego BOLSZEWIA tak WYJE i się MIOTA !! Co może TYLKO CIESZYĆ??

    Boj to JEST ich OSTATNI !!! A w każdym razie – CZERWONY DOGORYWA – choć dalej jest niebezpieczny. ??

    Dlatego należy DOBIĆ GADA!!! ?Wszelkimi metodami i na różne sposoby
    Siemaneczko?

  7. Widzę że na forum „nto” zapanowała WŚCIEKLIZNA i wyzwiska – wśród liderów mniejszość niemieckiej?

    meńszoszcz niemiaszkowa (i NIE tylko), nie mogą darować staroście M.Tudaj – fotki z Prezydentem Polski A. Dudą?

    Ciekawe co ich tak wkur….. o …tz WKURZYŁO… z tą fotkę????

    Zdjęcie jak to zdjęcie. Nawet SYMPATYCZNE, a tu TAKA WŚCIEKLIZNA? O co KURDE tu chodzi?????

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj