Pacjenci z udarem mózgu mogą już liczyć na stałą pomoc w Kędzierzynie-Koźlu

0
Dr Bogusław Wyłuda, szef oddziału neurologii.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu podpisał ostateczną umowę z  Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie terapii pacjentów z udarami. Do tej pory lecznica musiała każdorazowo występować o indywidualną zgodę.

Umowa obowiązywać będzie od lipca aż do czerwca 2016 roku.

– Tym samym szpital powiatowy dołączył do Nysy oraz Opola i jest trzecią placówką w województwie, która leczy pacjentów za pomocą trombolizy – precyzuje Adam Lecibil ze starostwa powiatowego. – Standardy leczenia udarów mówią, że na 300 tys. mieszkańców powinien funkcjonować jeden ośrodek zapewniający opiekę medyczną w takich przypadkach – dodaje.

Bez oddziału w Koźlu pacjenci z udarami najprawdopodobniej nadal przewożeni byliby do Opola, ale wówczas skuteczność leczenia tych osób mogłaby okazać się dużo niższa lub w niektórych przypadkach wręcz zerowa, gdyż podczas udaru liczy się każda minuta.

– Mamy osoby ze Strzelec Opolskich, Głubczyc, Prudnika, a nawet z Raciborza. Większość osób dotarła do nas przed upływem drugiej godziny od wystąpienia objawów, czas jest bardzo istotny, ponieważ powyżej 120 minut tylko jeden na siedmiu chorych ma szanse na wyjście z udaru – wyjaśnia dr Bogusław Wyłuda, szef oddziału neurologii.

Nowy oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w kozielskim szpitalu otwarto pod koniec  zeszłego roku. Remont i wyposażenie kosztowały 1,8 mln zł.

Skomentuj