Uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródladowej w Kędzierzynie-Koźlu wraz z nauczycielami i rodzicami wzięli udział w uroczystym otwarciu sezonu nawigacyjnego. Wydarzenie odbyło się dziś na kozielskiej przystani Szkwał.

Wśród gości przybyłych na przystań Szkwał znaleźli się m.in. wicestarosta powiatu Józef Gisman, kierownik wydziału oświaty w starostwie powiatowym Aurelia Stępień, prezes zarządu stoczni Damen Shipyards w Koźlu Jacek Małek oraz Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu.

Uroczystość otworzyła dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, Agnieszka Kossakowska: – Koleżeństwo, prawdomówność, honor, patriotyzm – to są te elementy, które staramy się podkreślić w naszej szkole, żeby uczeń wychodząc z niej był dumny z jej ukończenia, ale również swoim życiem wskazywał te najważniejsze wartości.

Józef Gisman zwrócił uwagę na szansę, jakie otwierają się przed absolwentami „Żeglugi” w związku z planami przywrócenia pełnej żeglowności na Odrze i Kanale Gliwickim. Podkreślił też, że za sprawą prężnie działającej stoczni Damen Shipyards nasze miasto już teraz jest ważnym ośrodkiem na mapie przemysłu wodnego.

– Jesteście uczniami szkoły elitarnej. Dodatkowo zobowiązuje was mundur, który wymaga od was profesjonalizmu (…) Pierwszoklasistom życzę dobrego samopoczucia w murach naszej szkoły i dobrego klimatu. Wszystkim uczniom z okazji otwarcia sezonu nawigacyjnego życzę stopy wody pod kilem – mówił wicestarosta powiatu.

Przy okazji dzisiejszej uroczystości ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Część oficjalną zakończył występ Młodzieżowej Orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Następnie na Odrze zorganizowano zawody wioślarskie.

 

Skomentuj