Oszust podszył się w internecie pod mieszkankę Kędzierzyna-Koźla. Jej znajomi stracili pieniądze

3

Włamano się na konto kolejnej użytkowniczki portalu społecznościowego i wyłudzono pieniądze od jej znajomych. Wczoraj o takim przestępstwie zostali powiadomieni policjanci z Kędzierzyna-Koźla. W każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie udostępniajmy nikomu swoich danych do serwisu bankowego oraz narzędzi autoryzacyjnych.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zgłosiła się 28-letnia kobieta, która poinformowała policjantów, że włamano się na jej konto na portalu społecznościowym. Następnie przestępca, podszywając się pod pokrzywdzoną, poprzez komunikator kontaktował się z jej znajomymi i prosił o szybką pożyczkę pieniędzy.

Na tę prośbę zareagowały dwie osoby, które po krótkiej rozmowie udostępnił jednorazowe kody wyświetlane przez aplikację mobilną banku. Jak się później okazało przy użyciu tych kodów przestępca wypłacił  z ich konta 1500 złotych.

Pamiętajmy, po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego,  warto do niego zadzwonić i upewnić się, że nikt się pod niego nie podszywa. Bardzo ważne jest również chronienie swoich haseł.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Przede wszystkim:

 • zainstalujmy program antywirusowy
 • unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi
 • Nie przechowujmy haseł ani narzędzi autoryzacyjnych w miejscach, w których ktoś mógłby je łatwo znaleźć
 • zakładajmy na każdym koncie inne hasło. Hasło powinno trudne do odgadnięcia i  składać się z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Hasła warto co jakiś czas zmienić
 • nie udostępniajmy danych do logowania oraz haseł innym osobom
 • nie zapisujmy haseł do kont w plikach dostępnych na komputerze
 • przed wprowadzeniem danych logowania pamiętajmy o sprawdzeniu adresu URL witryny
 • pamiętajmy o wylogowaniu się z konta, zwłaszcza gdy korzystamy z komputera wspólnie z innymi osobami
 • przyjmujmy zaproszenia do grona znajomych tylko od osób, które znamy. Przyjęcie oszusta do grona znajomych umożliwia mu oznaczanie nas w postach i wysyłanie złośliwych wiadomości
 • nie klikajmy podejrzanych linków, nawet otrzymanych od znanych nam osób lub firm

3 KOMENTARZE

 1. Bo sa zakompleksione i naiwne – moim zdaniem. Obojetnie jaki byleby byl. Facet „pozyczki” szybkiej potrzebuje?
  pfffff… to nie facet;) facet ma robote i pelne konto, zasilane systematycznie. Szybkie pozyczki to wiadomo gdzie – od reki -gorzej ze splatami. Skoro ma czas klikac w internecie po znajomych – cudzych -to niech ma czas roboty poszukac.
  Na kanapie siedzi len, i w klawicze dzen, dzen, dzen…

Skomentuj