Oszust podszył się pod mieszkańca Kędzierzyna-Koźla i próbował wyłudzić pieniądze od jego znajomych

0

Włamano się na konto kolejnego użytkownika portalu społecznościowego i usiłowano wyłudzić pieniądze od jego znajomych. Wczoraj o takim przestępstwie zostali powiadomieni policjanci z Kędzierzyna-Koźla. W każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze pamiętajmy o ostrożności. Dokładnie weryfikujmy informacje, które otrzymujemy za pomocą portali społecznościowych. Nie udostępniajmy nikomu swoich danych do serwisu bankowego oraz narzędzi autoryzacyjnych.

Przestępcy, posługujący się metodą na tzw. Blika włamują się na konta społecznościowe, a następnie próbują namówić osoby, które znajdują się w grupie znajomych do przekazania im pieniędzy.

Niestety przekonał się o tym mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna zawiadomił policjantów, że wczoraj w nocy włamano się na jego pocztę elektroniczną oraz konto społecznościowe. Przestępca do wszystkich osób w grupie jego znajomych rozesłał wiadomości. Podszywając się pod pokrzywdzonego informował ich, że potrzebuje szybką pożyczkę i pytał czy posiadają mobilną aplikację banku.

Jak uniknąć wyłudzenia pieniędzy ?

  • Warto stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych. Dzięki temu przestępcom trudniej przejąć nasze konto.
  • W przypadku otrzymania przez internetowe komunikatory prośby o szybką pożyczkę należy potwierdzić tożsamość „znajomych”. Najlepiej do takiej osoby zadzwonić.
  • Korzystając z mobilnej aplikacji banku należy sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie)
  • Chrońmy telefon, hasła do poczty elektronicznej, hasła do kont społecznościowych oraz pin do aplikacji mobilnej banku.

Skomentuj