Oszuści znów w natarciu. Podszywają się pod dostawców energii i wysyłają sms-y z linkiem

1

Fałszywy sms z prośbą o uregulowanie należności za energię! Taką wiadomość otrzymała mieszkanka naszego powiatu. Kobieta była ostrożna i nie dała się oszukać. Pamiętajmy, w każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

Oszuści internetowi wymyślają coraz to nowsze sposoby, by uzyskać dostęp do naszych danych, które później wykorzystują do kradzieży środków zgromadzonych na kontach bankowych.

Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądających wiadomości sms, które otrzymują także mieszkańcy naszego powiatu. Przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe czy też firmy, wysyłają do przypadkowych osób wiadomość np. z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki lub uregulowania należności za energię.

Oszuści ciągle wymyślają nowe pomysły dotyczące treści sms-a, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości. Do sms-a dołączony jest zawsze link, który ma ułatwić dokonanie płatności. W rzeczywistości przekierowuje on na fałszywą stronę banku lub pośrednika płatności. Gdy próbujemy się na niej zalogować oszuści przechwytują nasze dane do bankowości elektronicznej.

Apelujemy, aby nie odpowiadać na sms-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej jeżeli skłaniają nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Nie wchodźmy na załączone do nich linki. Pamiętajmy, że informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub konieczności dokonania dodatkowej płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy, która żąda dokonania takie wpłaty.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Dokonując płatności poprzez bankowość elektroniczną, zawsze należy zalogować się bezpośrednio na stronie swojego banku. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

1 KOMENTARZ

  1. Dzisiaj też otrzymałem takiego sms-a i go wyje….. . Lecz jak prosiłem redakcje o praktycznie to samo czyli ostrzeżenie mieszkańców tyle że chodziło o sms-y dotyczące koronawirusa. To kk24 się wypieło….

Skomentuj