Oszuści znów w natarciu. Od rana odnotowano kilka przypadków prób wyłudzeń pieniędzy

0

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla ostrzegają. Od rana do osób starszych dzwonią oszuści podający się za policjantów bądź członków ich rodzin. Odnotowano już kilka przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych.

Po raz kolejny oszuści wzięli na celownik mieszkanców Kędzierzyna-Koźla. Od godzin porannych dyżurny Komendy Powiatowej Policji odebrał kilka zgłoszeń od osób, do których dzwoniły osoby podające się za policjantów bądź członków ich rodzin. Informują, że miał miejsce wypadek i potrzebne są pieniądze dla poszkodowanych bliskich.

Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, pamiętajmy: prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

– Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

– Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Skomentuj