Ostrzeżenie: dziś w Kędzierzynie-Koźlu pojawili się oszuści działający metodą „na policjanta”

6

Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy też o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy.

Po raz kolejny w Kędzierzynie-Koźlu pojawili się oszuści podszywający się pod policjantów. Do próby wyłudzenia pieniędzy od jednego z seniorów doszło dziś rano. Na szczęście tym razem okazała się ona nieudana, ale podobnych przypadków mogło być więcej.

Legenda, jaką przedstawiają oszuści zazwyczaj jest podobna. To historie, w których do seniorów dzwonią osoby podszywające się za kogoś z rodziny lub policjanta. Mówią, że bliska osoba spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze na załatwienie sprawy, lub że ich oszczędności są zagrożone. Musimy też pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują metody działania i ostrożnym należy być zawsze.

Oszuści czekają na chwilę słabości seniorów, wykorzystują ich dobre serca i uczucia jakimi darzą swoich bliskich. Aby nasi dziadkowie i rodzice nie tracili swoich oszczędności apelujemy do osób młodych. Rozmawiajmy z naszymi seniorami z rodziny, ale też z samotnymi sąsiadami. Opowiadajmy o usłyszanych w mediach lokalnych historiach. Przestrzeżmy, że takie historie dzieją się naprawdę, a oszuści mogą działać wszędzie. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub przekazanie dużej sumy pieniędzy.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

6 KOMENTARZE

  1. a co z wyłudzaczami przed sklepem lidla w koźlu . Ciągle stoją jacyś dziwni ludzie i zbierają na chore dzieci nikt tego nie sprawdza a na 100% wyłudzają kasę

Skomentuj