Ostatnia szansa dla szkoły w Komornie. Technikum ruszy, jeśli znajdzie się 21 chętnych

3

To może być ostatni nabór w historii szkoły średniej w Komornie. Placówka przetrwa, jeśli znajdzie się 21 osób zainteresowanych nauką w klasie o profilu Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki.

Ostatnie lata są pasmem porażek dla Zespołu Szkół w Komornie. W 2012 roku starostwo powiatowe przymierzało się do przeniesienia szkoły do Kędzierzyna-Koźla. Przeciwni takiemu rozwiązaniu byli rodzice uczniów oraz pracownicy szkoły, których w boju o dalszą przyszłość wsparła gmina Reńska Wieś. Samorządy doszły do porozumienia i ciężar prowadzenia placówki wzięła na siebie gmina, na której terenie znajduje się szkoła.

W ostatnich trzech latach nie udawało się uruchomić pierwszej klasy w szkole. Wiosną mury szkoły opuści ostatni rocznik uczniów. Co dalej z przyszłością byłego „rolniczaka”? Władze gminy Reńska Wieś nie przesądzają o jej likwidacji. Jeśli uda się przeprowadzić skuteczny nabór, technikum będzie kontynuowało działalność. Aby tak się stało, chęć nauki w Komornie musi wyrazić 21 uczniów. Jeśli nabór nie powiedzie się, szkoła zostanie zlikwidowana.

 

3 KOMENTARZE

 1. Skoro dane demograficzne jasno wskazują na to, że w najbliższych kilkunastu latach byłyby problemy ze znalezieniem chętnych do nauki w tej szkole, to usilne próby jej utrzymywanie przy życiu, wyglądają na umyślną niegospodarność… Pozwolić obecnym uczniom dokończyć naukę i czas zamknąć tą szkołę. Zaoszczędzone pieniądze z pewnością przydadzą się wielu innym szkołom, których w powiecie nie brakuje i w których dzieciaki chcą się uczyć.

  • @Wojciechu, pieniądze (poza subwencją oświatową) pochodzą z kasy gminy Reńska Wieś, więc nie mogą trafić do innych szkół w powiecie.
   Codziennie, tam i z powrotem, jeździ mały autobus ze szkoły rolniczej w Głubczycach, który z dworca autobusowego w Koźlu zawozi i przywozi uczących się tam uczniów z naszego terenu.
   Nieudolność i brak kompetencji zarządzających szkołą w Komornie było już widać z chwilą przejęcia jej przez gminę Reńska Wieś. Można było rozszerzyć ofertę zawodową, stworzyć kierunki mundurowe czy sportowe, a nie czekać na cud, myśląc, że jakoś to będzie. Oczywiście wcześniej swój „kamień u szyi” dołożył powiat, ze słynną dwojga nazwisk specjalistką od oświaty i ówczesnym wicestarostą na czele. Przypomnę, że klasy rolnicze miały funkcjonować w ZSzŻŚ (Żegludze), a poligonem prac rolniczych byłby plac przed starostwem.
   Nasze rolnictwo potrzebuje specjalistów zawodowych, a nie wykształciuchów po politologii czy socjologii.

 2. Niestety brak pomysłu na tę szkołę przez zarządzających. Brak ciekawej oferty dotyczącej zawodów. Można było przynajmniej próbować wprowadzić inne kierunki czy choćby specjalizacje związane oczywiście z rolnictwem np. weterynaria czy agroturystyka. Obawiam się że teraz to już niestety za późno.

Skomentuj