Już po raz 27. na ulicach miast i miejscowości w całej Polsce można spotkać wolontariuszy z puszkami i charakterystycznymi czerwonymi serduszkami. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla szpitalnych oddziałów dziecięcych.

Od rana wolontariuszy można spotkać niemal w każdym zakątku Kędzierzyna-Koźla. To w przeważającej części młodzi ludzie. Celem tegorocznej akcji jest zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitalnych oddziałów dziecięcych.

Wolontariuszy można spotkać przy kościołach i ruchliwych ulicach miasta. Jak sami przyznają, zakaz handlu skutkuje mniejszą liczbą ludzi na ulicach, ale spotkani mieszkańcy chętnie wrzucają pieniądze do puszek.

Tradycyjnie, akcja jest też okazją do wspólnej zabawy. W siedzibie sztabu, który jak co roku mieści się w domu kultury Chemik, Harcerski Klub Ratowniczy „Finezja” Hufiec ZHP Kędzierzyn-Koźle prowadził naukę pierwszej pomocy. O godzinie 20 Światełko do Nieba – w tym roku zamiast fajerwerków wszyscy zapalą światełka.

Ciekawie będzie też w domu kultury na Blachowni. O godzinie 15.30 rozpocznie się koncert dla WOŚP, zagrają zespoły: Watch the Fire, Plunkton i Flying Hammer Experiment.

10 KOMENTARZE

 1. Ja co do idei to może i nie mam żadnego ale, choć wolę wspierać inne akcje pomocowe, bo co do samego Owsiaka i spółek związanych z WOŚP, w których zasiada (nie za darmo) mam wielkie ALE!. A powiem co przechyliło szale przeciwko WOŚP. Otóż to, że Owsiak wydaje pieniądze na organizacje finału tylko centralnie. Koszty związane z organizacją finałów lokalnych leżą po stronie samorządów. Byłem kiedyś świadkiem rozmowy jak jeden z pracowników (powiedzmy kultura – wiadomo o co chodzi, bo wiadomo, gdzie się to wszystko dzieje) skarżył się, że WOŚP przesyła do nich plik graficzny identyfikatora i listę wolontariuszy, a oni sami na miejscu muszą to wszystko oprawić w zdjęcie, wydrukować itd. Do tego dochodzą koszty organizacji koncertów, gaży (oby robili to za darmo) zespołów itp. Dodatkowo Ci wolontariusze, to głównie lokalni działacze wolontariatu, dla których nie ma nawet miejsca w ramówce tv, żeby mogli powiedzieć o tym co robią na co dzień, a nie tylko od święta. Pomimo tego, że WOŚP dostaje czas antenowy wart miliony, może i kilkanaście milionów zł.
  I tu dochodzimy do sedna sprawy: Czy koszty organizacji finałów lokalnych przypadkiem nie przewyższają tego co ludzie zbiorą do puszek? Bo jeśli tak, to jaki w tym sens? Czy ktoś się tym zainteresował w mieście? Bo centralnie jeden człowiek tak i są o tym filmy na yt a także procesy sądowe, które wygrywa z Owsiakiem. Lepiej postawić krzynkę w kinie i chętni zawsze do niej wrzucą co trzeba, a działanie typu „zastaw się, a postaw się” chyba się nie sprawdza w przypadku pomocy potrzebującym. Tym bardziej, że oficjalne dane podają, że 127 mln zł zebranych, ponad 90 mln zł zostało przeznaczone na pomoc potrzebującym a reszta to koszty fundacji i jej celów statutowych.
  Dawajcie jak chcecie, sam daje, ale neurony mi się splatają gdy o tym wszystkim myślę, bo nie wiem czy w ogóle myśleć, czy owczym pędęm ku chwale ojczyzny czy tam kogoś z rodziny, kasę do puszki!

 2. Dziwne, Owsiak po konferencji powiedział „Dziki kraj” wychodząc z sali, a od 27 lat słyszymy „Róbta co chceta” – dostrzegam w tym pewną niekonsekwencję. Oczywiście przerwanie na chwilę wielkiej fety i ogłoszenie Owsiaka, a właściwie prośba o chwilowe wyciszenie z powodu ważnego komunikatu i jednoczesna zapowiedź, że zaraz po nim wrócimy do kontynuowania aukcji, szaleństw itd. również wielce wymowna.

  Są jeszcze inne fundacje, w których widać twarze i historie osób potrzebujących – reklamował nie będę. Oczywiście jest też tzw. wielka orkiestra codziennej pomocy, która sprawuje opiekę zdrowotną i finansową, której nazwy też nie będę wspominał, ale dla innych to tylko Rydzyk i czarni, więc nie warto, wiadomo – róbta co chceta. Czy gościowi wbijającemu nóż w serce człowiekowi nie grały gdzieś w głowie te znakomite słowa? Może gdyby ktoś przez 27 lat mówił: przestrzegajcie przykazań Bożych, nie róbcie krzywdy bliźniemu, to taki atak nie miałby miejsca. Może. Za jakiś czas na pewno wyjdzie na jaw, że ów człowiek to pisowiec, katolik i antyeuropejczyk. A jeśli nie, to w tvnie już na pewno myślą jak do tego przekonać swoich wyznawców.
  A co do WOŚP to zadajcie sobie kiedyś trud i sprawdźcie sobie sprawozdania z rozliczenia zakupów w danym roku. Na pewno wam wyjdzie, że przeważnie to na szpital wychodzi po łóżku, może jakiś wózek, a na pewno ciśnieniomierz. Ja kiedyś sprawdzałem i oczy przecierałem ze zdziwienia, bo wiadomo, że jeden dostanie, inny nie dostanie. Szpitali za dużo, pieniędzy za mało, a potrzeby wiadomo jakie. Stąd też prośba do wszystkich: może w przyszłym roku do puszki, nie 20 zł, nie 50 zł, ale zróbmy coś więcej, dla Adamowicza ku jego pamięci. Może nie iść parę razy w roku na imprezkę – w końcu wiadomo, że jednego wieczoru wyda się więcej na alkohol niż wrzuci potem do puszki. Może dać sobie spokój z wyjazdem na urlop i całość tej kwoty przeznaczyć na WOŚP. Może nie kupować dzieciakowi kolejnej niepotrzebnej zabawki, tylko wytłumaczyć mu, że bród i kurz są równie dobrymi, o ile nie lepszymi zabawkami niż jakieś badziewie z Chin za 100 zł i całość tej kwoty przeznaczyć na orkiestrę. Przecież zróbcie sobie proste równanie: w 2018 roku zebrano 126 milionów z hakiem. W Polsce mamy 36 mln mieszkańców, co nam daje średnio 3,5 zł na mieszkańca – nie rozśmieszajcie mnie. Trzy złote, pięćdziesiąt groszy średnio każdy z nas wrzucił do puszki – To SKANDAL!

  • Napisałeś: Może gdyby ktoś przez 27 lat mówił: przestrzegajcie przykazań Bożych, nie róbcie krzywdy bliźniemu, to taki atak nie miałby miejsca. Pewnie też pedofilia bierze się z księżyca bo na pewno nie od księży miłujących owieczki.

 3. Ciekawe ile pedofilów jest wśród nauczycieli, wychowawców, trenerów, showbiznesu, ludzi zajmujących się i stykających na co dzień z dziećmi, także z własnymi. Sprawdzałeś/łaś kiedyś statystyki? Może z nich wyjdzie, że księża to tylko promil tego złego co robią inni. Poza tym podaj mi definicję pedofili księży? Czy to obcowanie płciowie z dziećmi, dotykanie, przytulanie czy co? Mam na ten przykład skargi kolegi, który narzeka, że podczas zajęć na basenie z małymi dziećmi musi je przebierać, bo rodzice ich tego nie nauczyli. CZy jest już pedofilem, bo dotyka małych, gołych dzieciaków czy to normalne zachowanie na basenie?
  A po drugie, to przy Jezusie także uchował się zdrajca, którego nie powstrzymał przed wydaniem do Rzymianom, a dlaczego? Bo każdy otrzymał od Boga wolną wolę i wykorzystuje ją w ten czy inny sposób. A może ci właśnie księża pedofile to Judasze naszych czasów, którym płaci się za to, żeby byli tacy nie inni.

Skomentuj