Opuszczenie mszy świętej nie jest grzechem do odwołania. Biskup opolski przedłużył dyspensę

28

Epidemia koronawirusa to trudny okres także dla wiernych. Co prawda nabożeństwa z ograniczoną liczbą osób odbywają się, jednak dla bezpieczeństwa swojego i innych zalecane jest pozostanie w domach i śledzenie transmisji z kościołów. Brak uczestnictwa we mszy w niedziele i święta nie jest grzechem na mocy dyspensy biskupa opolskiego Andrzeja Czai.

Obecna dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta obowiązuje do 19 kwietnia. Od 20 kwietnia biskup opolski Andrzej Czaja zwolnił wiernych z tego obowiązku bezterminowo.

„Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne” – głosi dekret biskupa.

Od 20 kwietnia w nabożeństwach będzie mogła uczestniczyć większa liczba wiernych – będzie uzależniona od powierzchni użytkowej świątyni – maksymalnie 1 osoba na każde 15 mkw. Na drzwiach kościołów pojawią się stosowne informacje.

Wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego oraz w ich otoczeniu częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni i to tylko w trakcie sprawowania kultu religijnego. Przystępując do Komunii św. wierni winni odsłonić usta, nie dotykając zewnętrznej części elementu ochronnego” – nakazuje biskup Andrzej Czaja.

Bierzmowania i pierwsze komunie święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia.

Z pełną treścią dekretu można zapoznać się na stronie Diecezji Opolskiej.

28 KOMENTARZE

 1. Chciałem POdziękować biskupowi Diecezji oPOlskiej, za przedłużenie dyspensy. Bałem się, że będę miał grzech, kiedy nie pójdę na mszem świentom, a tu nasz pasterz mnie wybawił z kłoPOtu. Bardzo dobrze, że POjawią się na drzwiach kościołów informacje o dozwolonej ilości osób w świątyni. Zgłaszam się na ochotnika, by liczyć wchodzące osoby. Ktoś to musi robić, bo skąd niby osoba wchodząca ma wiedzieć, czy już nie jest nadliczbowa, a przecież jak POkaże się pan policjant to może i mandatem ją POtraktować.

  • A ty dalej uparcie nie potrafisz wymyślić własnego podpisu?
   Fakt, że meduza przeżyła 650 milionów lat bez mózgu, daje ci sporą nadzieję.

   • Nie POdszywaj się POde mnie!! Każdy dobry katolik wie, że świat został stworzony 4 tysiące lat temu i trwało to niecały tydzień. Więc POdszywaczu heretycki nie POpisuj się tymi milionami! Hańba!! Amen!

     • Kłótnia z tobą idioto, jest jak gra w szachy z gołębiem. Nie ważne jak dobrze gram, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, nasra na szachownicę i będzie dumny z wygranej!

     • I zapamiętajcie wszyscy raz na zawsze – jako prawdziwy jaka szkoda zawsze w każdym komentarzu robię odniesienie od srania albo plucia – ba ja uwielbiam taplać się w ekskrementach albo tarzać się w zielonkawej flegmie, to mnie niezwykłe POdnieca!!

     • Tak ci się tylko wydaje. Ja was posuwam z przodu i z tyłu. A zwalony już nie wraca, chyba że jaka szkoda ustawia na nowo.

  • Na mszę świętą powinieneś chodzić nawet 7 razy dziennie, ale na mszem świentom ani razu! Jasne, że dotyczy to tylko ludzi złośliwych i grzeszników.

 2. Trzecie przykazanie zostalo przekazane izraelicie Mojzeszowi na izraelskiej górze Synaj aby izraelici swiecili dzien swiety. Tymczasem polski biskup twierdzi ze to nie grzech nie isc do nieizraelskuego kosciola bo rzad PiS wprowadzil ograniczenia do 5 osob? A co on jest lepszy od izraelskiego boga ze moze o tym decydowac? Macie chodzic do kosciola i sluchac ksiegi Izajasza i nie bac sie choroby bo ksieza swymi uswieconymi ustami jej nie roznosza dlatego nie musza nosic maseczek.

 3. Zadnej epidemii nie ma, ludzie zostalismy zrobieni w balona!!! Zobaczcie event 201!!! Planowanie epidemii 6tyg przed!!! A jak się nie chcesz zaszczepić, to moga cie siła związać kaftanami, do glebi o wbić szczepionke :) ludzie pobudka, wywalić tv!!!!

 4. – uuuuu ale dyżurni fanatycy antykatoliccy pieją …. a nas, Katolików, nie interesuje co wy tam wyprawiacie w swoich salach królestwa czy innych synagogach – wasza wiara, wasza sprawa..

 5. Epidemia jest to jest fakt, event 201 to było jawne spotkanie, a nie jakaś tajemnica, dyskutowali na wypadek wybuchu takiej pandemii, może mieli przecieki od służb że coś „wyszło” z Chin i chcieli o tym pogadać. Nie wierze w żadne celowe zarażanie ludzi dla szczepionek, jestem pewien że to kwestia czasu jak wiele krajów stworzy szczepionkę i każdy zapomni o tym wirusie ja o grypie, ale na pewno będzie już nam towarzyszył jak grypa. Największym zagrożeniem są ludzie, który pieprzą głupoty że Ziemia jest płaska, 5G, chipy, nie ma pandemii, że trują nas dla szczepionek itp. Takich idiotów powinni izolować.

 6. Ot: ŁASKAWCA!!!

  Z OSTATNIEJ CHWILI:
  1. Liczba przypadków w Polsce: 9287,0
  2. Liczba ludności w Polsce na koniec 2019 roku: 37 970 000 ludzi
  3. Statystycznie choruje: 9287 / 37 970 000 * 100% = 0,024 % populacji… Albo inaczej: 1 na 4088,0 i pół(?) osoby…
  I swoją drogą: jakiego trzeba by mieć pecha, żeby w takim miasteczku położonym na 123,4 km kwadratowych trafić na kogoś chorego… Znam w swoim bloku 19 rodzin, w sąsiednich ze 20 osób, w pracy może z 10 osób. Do spożywczaka zaglądam 2 razy w tygodniu, – jako „nocny Marek” – w godzinach nocnych…
  Według danych Urzędu Miasta z 31 grudnia 2019 miasto liczyło 55 750 mieszkańców, czyli średnio: 451 osób na km kwadratowy.
  I tak zastanawiam się: o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi?! O pretekst, żeby wziąć społeczeństwo „za mordę”?!

  • Oczywiście, że wziąć za ryj! Po co niby w kwietniu policja (a właściwie znowu milicja…) zrobiła przetarg na 5 potężnych armatek wodnych i 124 furgony do przewożenia aresztantów? Kacze-ducze boi się zamieszek? Że niby ciemny lud przestanie kochać, bo na pińcet plus nie wystarczy?

  • W oficjalnych statystykach Rządu są jeszcze podawane ilości testów (mało się o tym mówi bo nie wygląda to dobrze w ogólnych statystykach). W sumie Polska wykonała 204,246 testów (stan na dziś) co daje 5,397 testów na 1milion osób, jest lepiej bo było 3300 testów, ale dla przykładu Czechy mają 16,073 na 1 mln, Bahrain 50,028, Estonia 30,405, Szwajcaria 25,566, Islandia zrobiła w sumie ponad 120 tys testów (co 3 mieszkaniec już po testach). Liczba przypadków, która podałaś wynika z pozytywnych testów, a że testach robimy mało to i dane są jakie są. Sprawdź liczbę zgonów od stycznia do kwietnia z 2019 r na choroby układu krążenia i oddechowe i porównaj je z tymi z 2020 r. Różnica to będą „brakujące” zgody. To oczywiście statytyka, ale jedno jest pewne chorych jest więcej, a zgonów z powodu koronawirusa jest przynajmniej z 10 razy więcej.

  • @Anka z tobą cosik nie tak, albo za dużo spożywasz alkoholu albo „Bozia” ci rozum odjęła…
   Polska jak USA,kraje Unii Europejskiej, Azji, Rosji wprowadziły restrykcje, które mają zapobiegać rozpowszechnianiu pandemii koronawirusa, a nie trzymaniu społeczeństw wszystkich tych krajów jak piszesz za”mordę”…Czy ty w swoim chorym myśleniu chciałabyś aby było więcej ZGONÓW, więcej osób podłączonych do respiratorów, więcej ludzkich dramatów? Może@Anka jak doświadczysz tego choróbska na swoim „grzbiecie” zmienisz tok, dziwny tok rozumowania i przestaniesz pisać takie bzdury!
   Obecnie @Anka powinnaś PODZIĘKOWAĆ wszystkim pracownikom służby zdrowia,ratownikom medycznym,strażakom,, policjantom,żołnierzom, ekspedientkom, farmaceutom, pracownikom banków za ich trud i poświęcenie- za to, że codziennie narażają swoje życie i zdrowie aby taka osoba jak ty mogła przeżyć w spokoju czas pandemii.@Anka życzę długiego życia i zdrowia.

 7. Poprzeklinałbym, ale nie dodadzą komantarza.. Więc napiszę krótko: żenua ludzie.. Xdd

  Kościół wywalić do watykanu, tam gdzie ich miejsce i zacząć się rozwijać dalej.. Bo duży procent społeczeństwa pisać i czytać nie potrafi, ale kłócić się o wyimmaginowaną postać to wszyscy pierwsi..

  Kiedy jedna osoba ma zmyślonego przyjaciela, to nazywa się go chorym i zamyka w szpitalu dla obłąkanych. Ale kiedy wiele ludzi ma takiego, nazywa się to wiarą…

  Ale większość zawsze jest w błędzie..

  Nawet 1 000 000 much nie przekona mnie, że g**no to rarytas.

 8. Nic tylko przyklasnąć, ludzie sami się proszą o kłopoty, wycieczki po mieście od sklepu do sklepu (bo mi wolno,a transport za darmo)do kościoła bo trzeba się spotkać ze znajomym,czy w końcu na cmentarz sprawdzić czy nikt nie leży na moim miejscu, statystyki swoje a ludziska swoje na własnej skórze chcą sprawdzić czy kokoroko faktycznie taki groźny i tylko ZUS zaciera ręce bo będą oszczędności i premię za wypracowanie planu w myśl zasady popieracie partię czynem umierajcie przed terminem.

  • wirusa nie widzim, to idziem. A co tam. Ksiądz mówił, że na jego rękach nie może przebywać żaden wirus, a usta wspaniałe też nie są miejscem, gdzie wirus przystanie.

Skomentuj