Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 05:30
Reklama
Reklama
Reklama

Optymalizacja zdjęć i obrazów pod kątem SEO

Optymalizacja zdjęć i obrazów pod kątem SEO
Optymalizacja zdjęć i obrazów to jeden z ważnych czynników wpływających na pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach. Wpływa ona na szybkość ładowania witryn, a także na odbiór treści przez użytkowników. Optymalizacja obrazów i zdjęć pod kątem SEO jest więc ważnym aspektem optymalizacji strony. W artykule omówimy zasady optymalizacji zdjęć i obrazów, aby Twoja strona osiągnęła zamierzone cele pozycjonerskie i dotarła do szerokiego grona odbiorców.


Dlaczego warto optymalizować zdjęcia i grafiki na stronie www?


Optymalizacja zdjęć i grafik na stronie www ma wiele korzyści. Przede wszystkim przyspiesza ładowanie się strony. Jeśli przekształcone zdjęcia są odpowiednio zoptymalizowane i zmniejszone, zużywają mniej transferu i pamięci, dzięki czemu stronie szybciej się ładuje.

Ponadto optymalne zdjęcia i grafiki przyczyniają się do lepszego wyniku w wyszukiwarkach, co pomaga w promocji witryny w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja obrazów może również poprawić jakość obrazów - można je dostosować do określonego celu, a także dodać filmy, dzięki czemu uzyska się bardziej atrakcyjny design strony www.

Na czym polega optymalizacja plików grafik i obrazów?


Optymalizacja plików graficznych polega na dostosowaniu plików do oczekiwań stron internetowych, aby skrócić czas ładowania strony. Oznacza to zmniejszenie wielkości pliku, wykorzystując zarówno metody kompresji jak i bezstratne dostosowania wymiarów pliku. Zoptymalizowane pliki są mniejsze, więc ładują się szybciej. Dzięki temu strona jest szybsza i może być wydajniejsza - co ma bezpośredni wpływ na lepszą widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Lista czynności jakie trzeba wykonać aby zoptymalizować grafiki:



  1. Wybrać odpowiedni format graficzny - najlepiej pliki JPEG, PNG lub WebP.

  2. Używaj zwięzłych nazw bez spacji ani znaku podkreślenia. Skorzystaj z opisowych określeń.

  3. Prawidłowo uzupełnij znacznik alt dla obrazka, bez przesadzania z ilością powtórzeń tego samego najważniejszego słowa, określenia.

  4. Ustawienie właściwej jakości plików graficznych - wysoka jakość powinna być zastosowana jedynie dla zdjęć, natomiast jeśli chodzi o grafiki typu logo czy ikony, lepiej stosować niższą jakość.

  5. Wprowadzenie kompresji plików graficznych, np. użycie narzędzi online takich jak TinyPNG.

  6. Ustawienie właściwych rozmiarów plików - zmniejszanie zdjęć do rozmiarów dopasowanych do strony internetowej pozwoli na zapisanie sporego miejsca na dysku oraz przyspieszy ładowanie strony.

  7. Dostosowanie plików do wymagań urządzeń mobilnych – jeśli pliki są przeznaczone do użycia na stronach mobilnych, ważne jest, aby pliki były dostosowane do odpowiedniej wielkości ekranu i rozdzielczości.

  8. Utwórz dodatkowy plik sitemapy dla wszystkich grafik w witrynie.


Więcej wartościowych informacji odnośnie optymalizacji grafik pod kątem SEO, ale także wiele innych porad jak samemu i za darmo pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google znajdziesz tutaj: https://www.sempire.pl/pozycjonowanie-stron-poradnik.html

Nazwa pliku - jak właściwie nadać nazwę nazywać grafiki w witrynie?


Zalecana jest używanie znaków alfanumerycznych bez spacji lub myślniki. Dobrym pomysłem jest także dołączenie określenia służącego do identyfikacji w celu uproszczenia wyszukiwania. Przykładowo, jeśli nazwać będziesz miał obraz przedstawiający gwiazdy, możesz go nazwać: gwiazdy_nocnego_nieba.jpg.

Znaczniki alt - jak prawidłowo dodać alternatywny opis zdjęcia?


Opis alternatywny powinien być krótki i opisywać główne elementy widoczne na zdjęciu. Na przykład, jeśli zdjęcie przedstawia trzy zwierzęta: "Trzy zwierzęta - kot, pies i królik". Znacznika nie należy „przesycać” słowem kluczowym.

Jak optymalizować rozmiary obrazków?



  • Użyj narzędzi do optymalizacji obrazu, takich jak Photoshop, ImageOptim lub TinyPNG.

  • Zmniejsz rozdzielczość obrazu do wymaganego rozmiaru.

  • Wybierz odpowiednie formaty, np. JPEG dla zdjęć i PNG dla grafik wektorowych.

  • Ustaw odpowiedni poziom kompresji. Wyższy poziom kompresji oznacza niższą jakość obrazu, ale mniejszy rozmiar.

  • Użyj narzędzia do usuwania nieużywanych danych, aby usunąć nieużywane elementy (np. warstwy) z pliku obrazu.

  • Użyj narzędzi do łączenia obrazów, aby połączyć kilka małych plików w jeden większy obraz i zaoszczędzić miejsce.


Jak wykonać kadrowanie zdjęć?


Aby skadrować zdjęcie, należy wykorzystać odpowiednie narzędzie. Najbardziej popularnym programem do kadrowania zdjęć jest Photoshop, ale również dostępne są inne narzędzia do edycji obrazu, takie jak Gimp, Paint.net czy Picasa. Po otwarciu obrazu w programie edycji graficznej użytkownik powinien nałożyć ramkę, która będzie odpowiadała preferowanemu rozmiarowi zdjęcia. Następnie można zmniejszyć, zwiększyć i przesunąć ramkę tak, aby uzyskać pożądany kadr.

Jak dobrać najlepszy format plików graficznych na stronie internetowej?


Format plików graficznych na stronie internetowej powinien być dobrany w oparciu o cel i potrzeby witryny. Na przykład jeśli Twoja strona posiada dużo zdjęć i obrazów, warto skorzystać z formatu JPEG lub PNG, które są popularne i skompresowane, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Jeśli witryna zawiera dużo animacji i zmieniających się elementów, warto wybrać format GIF dla lepszego zapewnienia wysokiej jakości.

Grafiki na stronę internetową w formacie nowej generacji takie jak m.in.  SVG (Scalable Vector Graphics) czy WebP (forma Google'a dla grafik rastrowych) to połączenie tradycyjnych technik tworzenia grafiki z nowymi technologiami, aby dostarczyć użytkownikowi świetną jakość obrazu i przyjemne doświadczenie podczas korzystania z witryny. Nowe formaty grafiki stosowane w projektowaniu stron internetowych zapewniają lepszą ostrość, szerszą paletę barw, większy zakres tonalny oraz większy obszar roboczy.

Dzięki nowym formatom grafik na stronę internetową można tworzyć bardziej interaktywne treści, bardziej atrakcyjne obrazy i grafiki 3D. Poza tym oprócz jakości obrazu oferują one również mniejsze rozmiary plików i zmniejszone zużycie zasobów procesora.

Plik sitemap dla grafik w serwisie online


Plik sitemap jest narzędziem pozwalającym na indeksację zasobów graficznych dostarczanych na stronie internetowej. Umożliwia wyszukiwarkom lepsze zrozumienie treści witryny, w szczególności może pomóc jej robotom indeksującym w skanowaniu strony i odnajdywaniu dodatkowych zasobów. Plik sitemap zawiera informacje na temat lokalizacji i struktury graficznych zasobów witryny, co może pomóc w wydajniejszym skanowaniu, a także w identyfikacji i wyświetlaniu optymalnej wersji zdjęcia.

Masz kłopot z widocznością Twoich grafik w wyszukiwarce Google lub inne wątpliwości związane z pozycjonowaniem strony firmowej? Agencja SEO / SEM SEMPIRE www.sempire.pl - czeka na Twój kontakt!

Narzędzia do optymalizacji zdjęć


Najpopularniejsze narzędzia do optymalizacji zdjęć  to m.in.:

  • Photoshop,

  • Adobe Lightroom,

  • GIMP,

  • PicMonkey,

  • JPEGmini,

  • ImageOptim,

  • Fotor,

  • Pixelmator,

  • Compress JPEG & PNG images,

  • FileOptimizer.


Podsumowanie - Optymalizacja zdjęć i obrazów pod kątem SEO


Optymalizacja zdjęć i obrazów pod kątem SEO jest ważnym elementem, który pozwala wyszukiwarkom łatwo odnaleźć Twoją stronę. Oznacza to, że zastosowanie odpowiednich metod optymalizacji może zapobiec traceniu potencjalnych ruchów i pozyskiwać więcej widzów.

Optymalizacja obejmuje wiele rozwiązań, w tym wybór właściwego formatu pliku, zmniejszanie wielkości pliku, zapewnianie odpowiednich tagów alt i title do obrazu, a także tworzenie opisów z przyjaznymi dla wyszukiwarek słowami kluczowymi. Zastosowanie tych technik da Ci przewagę, pomagając Twojemu serwisowi uzyskać lepszy ranking w wynikach wyszukiwania.



– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
OKKK 06.04.2023 13:41
Ciekawe czy zostawią też kilkunasto metrowy odcinek z dziurami tak jak na Mostowej?

Realista 06.04.2023 07:02
Tak właśnie wygląda wydawanie decyzji na powstawanie firm przy nie przygotowanej do wyższych parametrów drogach.Kwestia czasu jest kiedy będzie przypominała ser szwajcarski.Tak samo będzie na spacerowej w Sławięcicach gdzie remontowany będzie tylko kawałek trasy.

and 06.04.2023 06:57
A kiedy obiecany dwa lata temu remont drogi z Lenartowic do Cisowej

Marek26 05.04.2023 21:52
Nie ma czegoś takiego jak "grys na gorąco". Goferka można sobie na gorąco zjeść panie Michale albo placuszki u mamusi. Dziurę w drodze można załatać albo asfaltem na gorąco, albo asfaltem na zimno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ