Pasażerowie przybyli dziś na poranny pociąg z Kędzierzyna-Koźla do Wrocławia przecierali oczy ze zdumienia. Na peronie czekał na nich pierwszy na Opolszczyźnie Impuls, czyli najnowocześniejszy na Opolszczyźnie elektryczny zespół trakcyjny, który na dobre jeszcze nie wszedł do użytku w naszym regionie.

Dziewiczy przejazd na trasie Kędzierzyn-Koźle – Wrocław rozpoczął fazę dwutygodniowych testów nowego pociągu na torach Opolszczyzny. Pasażerowie będa mogli przejechać się Impulsem w dni robocze. Z Kędzierzyna-Koźla pociąg wyrusza o godzinie 8.00, podróż powrotna z Wrocławia odbywa się kursem o godzinie 13.14. Testy prowadzone będą w dni robocze aż do 19 sierpnia.

Wśród pasażerów pierwszego kursu nowym pociągiem znaleźli się przedstawiciele dyrekcji opolskiego oddziału Przewozów Regionalnych oraz urzędu marszałkowskiego z marszałkiem Andrzejem Bułą na czele. To właśnie samorząd sfinansuje zakup nowoczesnych pojazdów, które mają zmienić oblicze oposkiego przewoźnika.

Wartość całego kontraktu na pięć elektrycznych zespołów to 63,99 mln zł. Umowa przewiduje dokupienie dwóch zespołów. Wówczas inwestycja zamknie się kwotą 88,33 mln zł. Projekt dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Jeszcze przed odjazdem pociągu zapytaliśmy o wrażenia jedną z pasażerek. – Nawet nie wiedziałam, że jeżdżą u nas takie pociągi. Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo dobrze. Wewnątrz jest sporo miejsca, fotele są bardzo wygodne – skomentowała pani Anita, która wybierała się do Opola.

Impulsy należą do najnowocześniejszych tego typu pojazdów na polskim rynku, mają 176 miejsc siedzących, nowoczesny układ napędowy i hamulcowy, klimatyzację, informację pasażerską w systemie audio-video. Pociągi mogą rozwinąć prędkość do 160 kilometrów na godzinę, jednak z uwagi na stan trasy byłoby to możliwe jedynie na odcinku od Opola do Wrocławia.

1 KOMENTARZ

Skomentuj