Operację zaćmy warto przeprowadzić w kozielskim szpitalu. Rozmowa z dr Anną Banaś-Cebulą

1

Oddział okulistyczny w Kędzierzynie-Koźlu operuje rocznie ponad 3 tysiące pacjentów. Specjalizuje się w operacjach zaćmy, oferując pacjentom najwyższej jakości soczewki i krótkie terminy oczekiwania na operację. Już niebawem jako jedyny na Opolszczyźnie będzie oferował innowacyjne zastrzyki doszklistkowe dla pacjentów z retinopatią cukrzycową. Rozmawiamy z Anną Banaś-Cebulą, kierownikiem oddziału okulistycznego w kozielskim szpitalu.

– Dlaczego wielu pacjentów wykonuje operację zaćmy w Czechach?

– Prawdopodobnie sądzą, iż soczewki, którymi dysponują czeskie placówki, są lepszej jakości od soczewek, które są wszczepiane przez publiczny szpital.

– Jakimi soczewkami dysponuje szpital w Kędzierzynie-Koźlu?

– Dysponujemy soczewkami najlepszych niemieckich i amerykańskich producentów. Soczewki, do których w Czechach należy dopłacać nawet kilkaset złotych, u nas są bezpłatne. Szpital dysponuje soczewkami akrylowymi, asferycznymi, z filtrami UV, hydrofobowymi. Takie soczewki są korzystne dla pacjenta, zmniejszając ryzyko powikłań i dając lepszy komfort widzenia.

– Jak w kozielskim szpitalu wygląda opieka nad pacjentem po operacji zaćmy?

– Prowadzimy całodobową i kompleksową opiekę nad pacjentem. Operacje odbywają się w systemie chirurgii jednego dnia. Kontrole pooperacyjne przeprowadzane są już następnego dnia, oraz po 2 tygodniach od operacji. Działając w ramach oddziału okulistycznego, w każdym momencie, kiedy tylko pacjent poczuje się zaniepokojony objawami, możemy pomóc. W naszym szpitalu pacjent ma ten komfort, że w razie niepokojących objawów może przyjechać i pomoc zostanie mu udzielona.

– Jak długo pacjent musi czekać na operację?

– Pacjent ze skierowaniem pilnym są operowani w ciągu kilku, kilkunastu dni od zgłoszenia się  ze skierowaniem. Nasze maksymalne terminy to dwa, trzy tygodnie. Pacjent zgłaszający się do nas ze skierowaniem, w tym samym dniu jest kwalifikowany na operację i ma wyznaczany termin zabiegu. Udzielone są mu również wszystkimi potrzebne informacje. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a cały pobyt w szpitalu około 3-4 godziny, po czym pacjent wraca do domu. Staramy się, aby pobyt pacjenta w naszym oddziale przebiegał warunkach najbardziej sprzyjającym dobremu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu.

– Jakie zabiegi można jeszcze wykonać w kozielskim szpitalu?

– Wykonujemy również zabiegi witreo-retinalne, dotyczące siatkówki i ciała szklistego. Do niedawna pacjenci musieli wyjeżdżać na nie do ościennych województw.

Materiał partnera

1 KOMENTARZ

Skomentuj