Oni odeszli od nas w ostatnim roku. Wspominamy znanych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla

0

Dziennikarz, W Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy znanych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy odeszli od nas w ostatnich 12 miesiącach.

Kazimierz Pabiasz (zm. 19.12.2021): Znany muzyk z Kędzierzyna-Koźla. Debiutował w 1974 roku w założonym przez siebie zespole Blues jak Cobra. Współpracował z czołówką polskiej sceny bluesowej i rockowej. W 2013 roku w Józefowie pod Warszawą reaktywował zespół Tadeusza Nalepy Breakout. Formacja zmieniła nazwę na Old Breakout, a trzon składu stanowili ostatni żyjący muzycy tego zespołu. Po śmierci muzyków Breakout Winicjusza Chrósta i Józefa Hajdasza Kazimierz Pabiasz powołał do życia projekt Tribute to Breakout Night.

Włodzimierz Kominek (zm. 02.02.2022): Przed laty rzecznik policji w Kędzierzynie-Koźlu, prezes oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża, honorowy dawca krwi i zasłużony społecznik. W Policji służył przez 30 lat. Swoją przygodę z mundurem rozpoczął w 1979 roku jako funkcjonariusz pionu prewencji. Dwa lata później został dzielnicowym. Przez niespełna 10 lat patrolował ulice swojego rejonu, pomagając mieszkańcom i dbając o ich bezpieczeństwo. Przez kolejne 9 lat pełnił funkcję specjalisty do spraw nieletnich. Współpracując z sądami rodzinnymi oraz innymi instytucjami zapobiegał demoralizacji wśród dzieci i młodzieży, a także zwalczał przestępczość wśród nieletnich. Na emeryturze Włodzimierz Kominek poświęcił się pracy społecznej. Był prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża w Kędzierzynie-Koźlu, działaczem społecznym, w szerokim rozumieniu tego pojęcia oraz członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Zasłużył się również jako wieloletni honorowy dawca krwi. Za szczególne zasługi dla krwiodawstwa został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Stanisław Wolkiewicz (zm. 16.03.2022): Instruktor Ratownictwa Wodnego 393 Kol. Stanisław Wolkiewicz. Pasjonat ratownictwa i sportów wodnych. Prekursor ratownictwa wodnego na Opolszczyźnie. Wychowawca wielu pokoleń opolskich ratowników i instruktorów. Zaangażowany w życie WOPR Województwa Opolskiego”.

Andrzej Szopiński-Wisła (zm. 22.09.2022): Był znanym kędzierzyńskim dziennikarzem i filmowcem aktywnym zawodowo od ponad 50 lat. Pracował m.in. w „Życiu Blachowni”, był jednym z twórców Nieprofesjonalnego Klubu Filmowego „Groteska”. Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia  „Publicystyka”. W ostatnich latach kierował Telewizją Miejską TVM. Był także członkiem Klubu Morsy Dębowa, uczestniczył w zimowych „Spływach Twardzieli”, podjął próbę pobicia rekordu Guinnessa w leżeniu na wodzie.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj