Olga Tokarczuk nie chciała ulicy swojego imienia w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie więc Stanisława Lema

33

Podczas ostatniej sesji rady miasta radni nadali nazwy kilku nowym ulicom w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy chcieli, aby jedna z nich upamiętniała Olgę Tokarczuk. Noblistka się na to jednak nie zgodziła, sugerując swojego kolegę po piórze rodem z Kędzierzyna-Koźla Janusza Rudnickiego.

Propozycja dotyczyła jednej z nowych ulic w Kłodnicy. Miejscowa rada osiedla pierwotnie chciała nadać jej imię Olgi Tokarczuk – laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Ponieważ pisarka jest osobą żyjącą, postanowiono wystąpić do niej z pytaniem, czy zgadza się na takie uhonorowanie, czego podjął się radny Michał Nowak. Skontaktował się z Iryną Wikyrczak, asystentką Olgi Tokarczuk. W odpowiedzi otrzymał jednak grzeczną, ale jednoznaczną odmowę.

„Dziękujemy za szczytną propozycję, ale niestety nie jesteśmy w stanie jej przyjąć. W Kędzierzynie urodził się Janusz Rudnicki, to chyba on powinien być patronem ulicy” – napisała Iryna Wikyrczak.

Janusz Rudnicki będzie jednak musiał jeszcze poczekać na uhonorowanie w rodzinnym mieście. Decyzją radnych ulica będzie upamiętniać innego wybitnego polskiego pisarza Stanisława Lema.

33 KOMENTARZE

 1. No i gitara.A Rudnicki qrwami sie posługuje w swojej TFU rczości,więc Lem jak najbardziej.Pani Sabina i reszta to kosmici czyli jak najbardziej pisarz pasuje.

  • Mitek, Lem mówił, że nie wiedział przed powstaniem internetu, że na świecie jest tylu idiotów. Ciekawe, Mitek, dlaczego.

 2. Ale co mi się w podoba w tym K-K to właśnie,że jest rondo Wojaczka i rondo Opieli. Kriegslokomotiwe przy dworcu mnie się nie podoba.

 3. Przy okazji nadawania nazw ulicą. Uważam,że nadanie nazwy ulicą powinny być przemyślane. Nazwiska osób czy nazwa instytucji, którą „ochrzci się” daną ulicę to powinny być znane i zacne, przede wszystkim działające na rzecz kraju i obywateli. Wybitnymi nazwiskami powinny być nadane większe arterie itd.
  Na przykład ul. Roosevelta powinna być przemianowana na Szpitalną. Dlaczego ? A cóż takiego Prezydent Roosevelt zrobił dla Polski tuż pod koniec II wojny światowej ? Dzięki nim to znaczy jeszcze Churchilla oddali nas sowietom i zapanowała tak zwana komuna. Są przecież wybitne nazwiska np. Trzech kryptologów:
  Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy złamali szyfr Enigmy. Oczywiście, tu powinny się jeszcze znaleźć takie osobistości jak: Gwido Karol Langer – kierownik Biura Szyfrów, Maksymilian Ciężki – wykładowca kształcący uczestników prac nad złamaniem szyfrów maszyny szyfrującej Enigma.

  • ludzie waariaat!!! „nadanie nazwy ulicą”
   Jest cała masa osób z nazwiskami, które działają na rzecz kraju i obywateli: np. pan Staszek, kierowca śmieciarki.

   • „ojoj” – główka cię boli,a może jakiś ucisk pod kopułką ? Biedny nieszczęśliwy głupieloku : co nazwiesz ulicę „Pana Staszaka kierowcy śmieciarki” ? A kto go zna, oprócz jego kolegów ? Jak masz pisać takie idiotyzmy, to nie pisz.

    • gadaj do lustra koleś, bo tam jest adresat twoich wypocin.
     każdy ci tu pisze, że coś nie tak z tobą, a ty dalej swoje.

     • „ojoj” jednak nadal masz ucisk pod czaszką. Nikt ciebie nie pyta o zdanie. Bo nic sobą nie reprezentujesz i nic nie masz ciekawego do powiedzenia. Wiec nic nie pisz.

    • A może pan Staszek jest dobrym człowiekiem, może sumiennie wykonuje swoja pracę, jeśli tak to dlaczego nie dzieki niemu mamy czysto w mieście, wiem natomiast na pewno, że wielu z tych panów odwala fuchę, często po ich obecnosci trzeba pójść i posprzatac bałagan, ciekawe za co im placimy!

  • Koźlanin chyba pan się słabo znasz na historii. ja Pana douczę. Roosevelta została nadana za komuny za to że sprzedał Polskę Stalinowi. No chyba pan się nie spodziewał ze komuna da honor Trumanowi czy Reaganowi. Nazwa była do zdekomunizowania ale jakoś lokalny PiS nie zauważył a Pan zresztą też

  • Naucz Ty się Koźlanin pisowni polskiej i stosuj to „ulicą” w sposób równie przemyślany, jak radzisz to innym.

   • „ecik” No dobrze wkradł się błąd i co z tego. Jeśli już się wypowiadasz to wypowiedz się merytorycznie chyba ,że nic nie masz w tej kwestii do powiedzenia. Nie baw się w polonistę bo nie jesteśmy w szkole, a pewnie sam robisz błedy.

    • Kożlanin, pozwól że Cię poprawię. Widzisz, nie „wkradł się błąd” jak byś to nam chciał wmówić, tylko po prostu wylazł z Twojej główki i w całej rozciągłości, oraz krasie przedstawił się zasób Twojej wiedzy nt. polskiej pisowni.
     Myślę, że słabego miałeś polonistę w czasach gdy do szkółki kazali Ci łazić. Lub może Ty kochałeś wagary, zamiast przyjmować podstawową wiedzy.

     • ecik – baranie, czemu ty wypowiadasz się w liczbie mnogiej. Coś zażyłeś i masz zwidy ? Moją wiedzą ty się nie martw, lepiej spójrz na swoją pewnie kończyłeś wieczorowo szkołę podstawową i cwaniak rżniesz. Nic głąbie kapuściany nie masz ciekawego do powiedzenia i dlatego piszesz jakieś wypociny. Nie pisz ,że myślisz bo do tego służy mózg, a u ciebie jakaś masa, która tylko pomaga ci żyć.

  • Panie Koźlanin ja uważam że w mieście są nadawane bardzo prawidłowe nazwy ulic. Większość z nich jak słyszymy proponują sami mieszkańcy. Propozycje są konsultowane przez rady osiedli. Tam gdzie nie ma co się napinać na honorowanie bo ulica mała to się nadaje nazwę prostą i nie kombinuje. A tam gdzie trzeba uczcić no bo wszystkie nazwy od kwiatków być nie mogą i jako polski naród musimy pamiętać o historii to się nadaje fajne nazwy. nie pamiętam wszystkich ale bohaterów mamy Pilecki, Armia Krajowa, Solidarność, artystów mamy wybitnych – wiesława szymborska, Lem, rafał Wojaczek, lokalnych postaci bardzo dużo znanych – prof. jonca Chmielewski, Rutyna, Opiela a nawet nienznanych ale odkrywanych przez nazwy (balwierczak, Ludwikowski albo długosz ale nie Jan). Więc nie narzekaj pan bo specjalnie sobie przejechałem przez miasto palcem po mapie żeby uznać że Pan racji nie ma. Ale może tego Rejewskiego ktoś wymyśli w przyszłości

   • Han Solo przynajmniej wypowiedziałeś swoje zdanie. Ja to szanuje. Ja też się wypowiedziałem bo takie mam prawo. I po to są te komentarze. Lecz co niektórzy uważają ,że można wpisami kogoś obrazić, komuś dowalić itd. Ja w swojej wypowiedzi wyraźnie zaznaczyłem iż należałoby zmienić nazwę ulicy i tam podałem nazwę, a także
    dałem propozycje. Przecież nikogo nie zmuszam to jest tylko i wyłącznie moje zdanie.

    • Panie Koźlanin bo internet robi z ludzi kretynów myślą że są anonimowi i im wszystko wolno. I mądrze powiedział nasz wybitny pisarz Lem że zanim nie wymyślono internetu to nie wiedział że na świecie jest tylu kretynów. Po prostu kiedyś pan rozmawiał z paroma znajomymi i sąsiadami a dzisiaj rozmawia pan z setkami ludzi w sieci w dodatku anonimowymi i pełnymi jadu.

 4. Nie macie większych problemów, teraz jest bohaterką lewactwa, zmieni się władza w mieście znowu by zmienili i tak w kółko

  • No właśnie, ktoś cię zaprogramował tak, że nie liczy się w życiu żadna ciągłość. Przychodzi nowy i niszczy wszystko co poprzednik zrobił. Rafale, za dużo pisu w głowie.

 5. Witam
  Ulica Stanisława Lema w Kędzierzynie-Koźlu ? Jak dla mnie super propozycja, jako lubiącego ogólną fantastykę który miał przyjemność zapoznania się z Jego powieściami. Tyle że za bardziej rozsądne uważam nadawanie nazw ulicom ludzi zasłużonych dla miasta i powiatu. Nawet nazwy rond powinny moim zdaniem nawiązywać do nich. Pozdrawiam

 6. Witam. Mam propozycję by nadać w Koźlu jakąś ulicę „Koźlanin.” Uważam, by przepięknie i właściwie było.

Skomentuj