Okrągły stół w starostwie powiatowym. Debatowali o zaniedbaniu kolei na Opolszczyźnie

14

Dziś w starostwie powiatowym odbyła się debata przy okrągłym stole z udziałem samorządowców, naukowców, przedsiębiorców oraz miłośników kolei. Tematem rozmowy był zaniedbany stan kolei w województwie opolskim.

Na zaproszenie starosty Pawła Masełki i prezydenta miasta Sabiny Nowosielskiej odpowiedzieli samorządowcy z Prudnika czy Nysy, a także eksperci z Politechniki Opolskiej, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, przedstawiciel PKP, sejmiku województwa oraz miłośnicy kolei z Racławic Śląskich i z Czech.

– Jakiś czas temu podczas sesji rady miasta, przedstawiciele PKP zapowiadali inwestycje w regionie. Teraz widać, że słowa nie dotrzymali, żadna z nich nie została zrealizowana. Uważam, że jest to olbrzymie zaniedbanie władz kolei, że Kędzierzyn-Koźle stracił tę rolę miasta kolejarzy – powiedziała prezydent miasta Sabina Nowosielska.

– Patrzymy na kolej szerzej, jak na koło zamachowe dla regionu, szczególnie południowej części województwa opolskiego. Cieszę się, że zebraliśmy się tutaj, gdzie możemy debatować na temat naszych oczekiwań – mówił starosta powiatu Paweł Masełko.

Eksperci z Politechniki Opolskiej oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie przedstawili zalety transportu kolejowego. Zaznaczono mniejszy wpływ kolei na środowisko względem alternatywnych środków lokomocji. Postulaty zostały spisane i trafią do decydentów w Warszawie. I choć znane są od miesięcy, to samorządowcy nie zamierzają w żadnym wypadku odpuszczać. Już dziś zapowiadają kolejny okrągły stół z udziałem parlamentarzystów.

14 KOMENTARZE

  • Do kierujący

   Senator Peczkis wystarczająco zrobił. Włącznie z koleją.
   Obecna władza wystarczająco robi.
   Byli i obecni starosta, samorządowcy, przedsiębiorcy mieli ten temat głęboko w d….
   Teraz robią szum, wiadomo wybory.

   Panie starosto i pani prezydent miasteczka możliwości proponuję zrobić okrągły stół poruszający odnośnie siatki połączeń i stan techniczny dróg na terenie starostwa i miasta Kędzierzyna-Koźla.

   Okrągły stół z kantami odbył się w 1989r :-)

 1. „Okrągły stół” żenada a ty Masełko załataj dziurę w wiadukcie na Azoty! zanim toś straci przez to życie albo zdrowie!

 2. Jaki qlva okrągły? Raczej prostokątny. Nie wiedzą jak okrąg wygląda i wypisują jakieś głupoty.

 3. Za kolej biorą się ci, co nie potrafią zrobić rozkładu jazdy transportu miejskiego. Hi, hi.
  Będzie działo się !!!!
  Oj, oj. 😉

 4. Tak,tak !!! Nie umieją poradzić sobie ze zrobieniem 500 m toru portu w Koźlu,rozebrali i rozkradli całą górkę rozrządowa łącznie z bocznicą gdzie formowano składy do wysyłki a chcą naprawiać kolej w regionie.Puki co wypadnięcie jednego składu po kolizji destabilizuje cały system połączeń i coś nie słychać o zamówieniach na nowy tabor. No tak , lepiej debatować jak kompletnie nic nie robić.🥴

 5. Zbudowanie przez Rząd PiS zupełnie na nowo linii kolejowej do Opola to faktycznie nic. Wyremontowanie przez Rząd PiS dworca w KK to też w sumie mało, nowa linia transportu towarowego z Azot do Częstochowy to pewnie przypadek, podobnie jak kompleksowy remont linii do Raciborza, też nic, bo to Rząd PiS zrobił. Po cichu ale sprawnie i skutecznie.
  Ten Pan z PO w rogu sali siedzi w Marszałkostwie, które decyduje o funkcjonowaniu naszych lokalnych połączeń i akurat w tym temacie: notorycznie odwołanych pociągów, zamazanych farbami obrzydliwych składów z zamkniętymi toaletami mógłby coś zrobić… ale nie potrafi, więc zrobił okrągły stół, ale wyszedł prostokątny… To może niech już sobie idzie i więcej nic dla nas nie robi?

   • Avatar 🤦🏿‍♂️ 🤦🏾‍♂️ 🤦🏽‍♂️ 🤦🏼‍♂️ 🤦🏻‍♂️ 🤦‍♂️

    A ty pierplacisz platpyćcu. Nie popuść w pieluchę z wrażenia.

 6. Widzę że coś mówią ale nie wiedzą o czym…. Tak samo wyglądały debaty na temat Odry i na niej ruchu towarowego. Przyjechali, zjedli, popili i tyle z tego . Tu bedzie tak samo. Co zrobią zmuszą PKP ? Portu też nie uruchomiom bo brak torów. Czas tego dziadostwa jakim jest K-K dobiega końca. Mądrzejsi stąd wyjeżdżają a ci co jeszcze są z czasem wyjadą. Nie ma co się łudzić. To miasteczko wręcz mieścina taka większa wiocha umarło.

 7. To dzięki PiS koleje w Polsce mają się jak nigdy w historii. Już w połowie XIXw. Jarosław planował rozkwit kolei na tych terenach i własnoręcznie wytyczył trasę przemierzając puszczę jaka porastała Śląsk.
  Dopiero rząd Tuska likwidował połączenia do stolic sąsiednich państw i polskich metropolii.
  Przez ostatnie 8 lat umacnialiśmy silną pozycję Polski, której zazdroszczą nie tylko Niemcy.
  Dajcie nam trzecią kadencję, a KK zyska połączenie z CPK, Wiolcia już rysuje na mapie kreski.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj