Ogromny mural ozdobił ścianę szkoły w Długomiłowicach. To niejedyna nowa atrakcja w tej miejscowości

6

Ogromny mural na szkole nawiązujący do historii Długomiłowic wzbudził całkiem spore zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców. Długomiłowice nabrały koloru i stały się interesującym miejscem również dzięki oryginalnej ozdobie stworzonej z kolorowych rowerów.

O tym, że sołtys Długomiłowic jest osobą bardzo kreatywną, można się przekonać wybierając się tam na wycieczkę. W ostatnim czasie pojawiło się sporo nowości, które już teraz stają się interesującą atrakcją turystyczną. W ramach projektu napisanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Długomiłowice „Długomiłowice w barwnym pejzażu” mieszkańcy wykonali niezwykłą ozdobę przy ścieżce rowerowej wykonaną z kolorowych rowerów. Autorami są rodziny z Długomiłowic, które same dokonały takiej metamorfozy swoich starych jednośladów.

To nie koniec atrakcji, na ścianie budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pojawił się ogromny mural, stworzony przez Piotrka Piłkę, lokalnego artystę, twórcę wielu murali w Kędzierzynie-Koźlu. Początkowo mural miał powstać na ścianie budynku gminnego, jednak ostatecznie ozdobił mury szkoły.

Dotację na ten cel uzyskaliśmy, włączając się w konkurs propagującego kulturę, ogłoszony przez Lokalną Grupą Działania Euro-Cuntry. Mural miał powstać na budynku gminnym, zaraz po remoncie elewacji. Póki co remont będzie robiony w środku, a dopiero później na zewnątrz. Więc musieliśmy szybko znaleźć inną lokalizację dla muralu. Ogłoszony był konkurs na pracę, jaka ma się tam pojawić. Zwycięski projekt dostosował do swojej techniki pan Piotr. Chcieliśmy mieć uwiecznione nasze zasoby kulturowe, czyli dworek, kościół, księżną na koniu, która u nas w parku miała niegdyś swoją stadninę – mówi Barbara Franica, sołtys Długomiłowic.

Barbara Franica nie ukrywa, że wciąż ma nadzieję, że na ścianie budynku gminnego pojawi się mural. Liczy, że będzie to miało miejsce w najbliższym czasie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy Piotrka Piłki. Mural jest piękny, ale wciąż widoczny tylko bardziej dla nas mieszkańców. Chciałabym, aby pojawił się w bardziej reprezentacyjnym punkcie. Na naszym budynku gminnym byłby widoczny z daleka, stałby się taką ogromną ozdobą i wizytówką. Liczę, że znajdą się na to pieniądze – dodaje sołtys.

6 KOMENTARZE

  1. Powinno być więcej takich murali historycznych . Tymbardziej w kozlu , to wkoncu stare miasto. Konie, dorożki , zamki , damy w sukniach , panowie we fraku i cylindrach ahh to jest coś co każdy lubi myśle.

  2. Fajne. Pani Prezydent Nowosielska powinna przeznaczyć miejsca na tego typu artyzm by rzeczywiście nasze szare przestrzenie miejskie zyskały inny wygląd. Mury, ściany budynków, płot wzdłuż alejek w parku kozielskim itd.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj