Ogródek działkowy – jak go urządzić i na co należy zwrócić uwagę?

1
Mother and son working in a vegetable garden

Urządzanie ogródka działkowego zależy od tego, co chcemy uzyskać. Niektórzy z nas wybiorą przystosowanie ogródka działkowego ściśle do potrzeb relaksu, inni będą chcieli wykorzystać jego przestrzeń także do hodowli warzyw i owoców.

Ogródek działkowy

Ogródek działkowy zwykle znajduje się w miejscach przewidzianych dla tego typu obszarów przez władze miejskie, które powinny dbać o zapewnienie przestrzeni do rekreacji. Właściciele ogródków działkowych cenią sobie możliwość odpoczynku na ich terenie.

Urządzanie ogródka działkowego zależy od naszych potrzeb i planów. Dla niektórych to miejsce będzie wyłącznie rekreacyjne. Zawsze można rozstawić grill, zaprosić znajomych, spędzić noc w domku. Inni traktują ogródki działkowe także jako miejsca hodowli roślin, zakładają w nich pasieki z pszczołami, hodują gołębie, rozbudowują infrastrukturę. Przydaje się w tym wiele narzędzi, np. drabiny, które możesz znaleźć na stronie: https://alve.pl.

Wiele zależy od tego jak wiele czasu spędzamy na naszym ogródku działkowym. Jeżeli są to tylko niektóre weekendy, to pewnie jesteśmy miłośnikami rozrywki wśród przyrody. Ale są i tacy, którzy widzą to miejsce jako ogród, który wymaga nieustannej pielęgnacji, przynosi plony, stanowi miejsce, którego nieustannie należy doglądać.

Minimum infrastruktury na naszym ogródku działkowym to domek, w którym możemy schronić się przed burzą i zaczerpnąć snu. Potrzebujemy miejsca, gdzie będziemy mogli odpocząć. Reszta jest już opcjonalna – i o tym teraz powiemy.

Urządzenie ogródka działkowego

Nasze miejsce schronienia na ogródku działkowym, czyli domek, może być rozbudowywane według potrzeb, dostosowywane do różnych celów. Odpowiednie utrzymanie domku i ogródka będzie wymagało takich narzędzi jak taczki, sekatory, drabiny aluminiowe od sprawdzonych producentów (https://www.drabiny-krause.dmn.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/drabiny-przystawne,256) oraz kosiarki i wiele innych.

W dalszej kolejności dbamy o zaopatrzenie ogródka w rośliny: drzewa, krzewy, ale także rośliny uprawne. Tutaj rodzi się pytanie o ilość i jakość owych roślin uprawnych. Są tacy działkowicze, którzy ze swojego ogródka działkowego czerpią owoce i warzywa, które następnie są przetwarzane, składowane w domowych piwnicach i służą za posiłki przez cały rok. Ogródek działkowy, jeśli tylko jest odpowiedniej wielkości, może być bowiem prawdziwą fabryką pomidorów, cebuli, truskawek, groszku, itd.

Kiedy indziej, szczególnie jeśli zależy nam wyłącznie na relaksie w ogródku (nie chcemy w nim pracować, ani uprawiać roślin), będziemy dbali wyłącznie o rośliny ozdobne i drzewa przynoszące nam cień. Zwykle działkowicze łączą obie funkcje ogródka działkowego i zarówno cieszą się na nim wolnym czasem, jak i próbują uprawy roślin.

Podczas urządzania ogródka działkowego musimy natomiast zawsze wiedzieć jaką przestrzeń mamy do dyspozycji i jakie przepisy obowiązują dla naszego ogródka. To podstawa, aby wyznaczyć przyszłe cele dla tego miejsca i zaplanować jego utrzymanie i rozwój.

Jak urządzić ogródek działkowy – porady

Często się zdarza, że ogródki działkowe są urządzone dość chaotycznie. To znaczy tylko, że nie przyjęto jednej koncepcji, która wyznaczałaby wygląd naszego ogródka.

Powinniśmy w naszym ogródku wyznaczyć strefy odpowiedzialne za funkcje korzystania z tego miejsca. Pewną część możemy przeznaczyć na zabudowanie meblami ogrodowymi, inną część jako obszar hodowli roślin. Jeżeli wiemy już jaki teren mamy do dyspozycji, posłużmy się ołówkiem i kartką papieru, na której nakreślimy wszystkie nasze plany.

Materiał partnera

1 KOMENTARZ

  1. Powiedzcie proszę dla kogo piszecie takie bzdety? Wolnych i czystych działek brak, a jak się którąś chce kupić jest zazwyczaj już zagospodarowana i całkowitą zmiana jest bardzo pracochłonna i kosztowna a nie oto w tym wszystkim chodzi.

Skomentuj