Ogólnopolska nagroda dla naszych strażaków. OSP Miejsce Odrzańskie ze statuetką Florianów 2017

0
Foto: OSP Miejsce Odrzańskie

Ochotnicza Straż Pożarna Miejsce Odrzańskie została laureatem ogólnopolskiego konkursu Floriany 2017. Uznanie kapituły konkursu zyskała zorganizowana przez druhów akcja „NIE dla CZADU”.

Floriany to konkurs skierowany do OSP w całej Polsce. Jego celem jest nagrodzenie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i eliminowania zagrożeń, a także integracji lokalnych społeczności. Do premierowej odsłony przedsięwzięcia wpłynęło 375 projektów z całego kraju, które rywalizowały o laury w 12 kategoriach konkursowych.

Spośród zgłoszonych propozycji 57 przedostało się do fazy finałowej. W tym gronie znalazł się jeden reprezentant województwa opolskiego – OSP Miejsce Odrzańskie. Druhowie z gminy Cisek przykuli uwagę jury akcją „NIE dla CZADU”.

– Realizację projektu rozpoczęliśmy w naszej jednostce, następnie wyszliśmy do mieszkańców całej miejscowości. Później pojawiła się propozycja, by dotrzeć z naszym pomysłem szerzej. Dzięki wsparciu urzędu gminy pojechaliśmy do galerii handlowych w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu, gdzie przeprowadziliśmy akcję wśród ich klientów – opowiada Tomasz Golasz, opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Miejsca Odrzańskiego.

Młodzi strażacy instruowali mieszkańców, jak uchronić się przed groźbą zatrucia tlenkiem węgla oraz sprawdzali własne domy pod kątem bezpieczeństwa. Przez cały czas dzieci i młodzież mogli liczyć na wsparcie starszych kolegów. Inicjatywa zyskała też pomoc od wójta gminy Cisek, który udzielił finansowego wsparcia młodym druhom.

W lutym przedstawiciele jednostki zgłosili projekt do konkursu w kategorii bezpieczeństwo. Po zakwalifikowaniu się do fazy finałowej Florianów druhowie z Miejsca Odrzańskiego wybrali się na rozstrzygnięcie konkursu, które miało miejsce podczas uroczystej gali zorganizowanej w Warszawie w Dniu Strażaka (4 maja).

– Już sam wyjazd i udział w gali był dla nas dużym wyróżnieniem i przeżyciem. Do Warszawy wyjechaliśmy w 37-osobowej grupie – relacjonuje Tomasz Golasz.

Podróż do stolicy druhowie z Miejsca Odrzańskiego będą wspominać bardzo dobrze. Nasza jednostka została laureatem konkursu. W nagrodę organizatorzy przekazali czek na tysiąc złotych. Na mocy porozumienia z władzami samorządowymi dodatkową niespodziankę dla strażaków ma przygotować opolski urząd marszałkowski.

Skomentuj