Odkrycie archeologiczne podczas budowy boiska przy „Żegludze”. „To najstarsze budynki twierdzowe”

3

Burzliwa historia ziemi kozielskiej wciąż o sobie przypomina. Pracownicy budowy w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej, gdzie powstaje nowe boisko, musieli ustąpić miejsca archeologom. Natrafiono tam na fragmenty murów, które są prawdopodobnie pozostałością hangardy nr 7, dawnego magazynu prowiantu, wzniesionego w latach 1747-48.

– To mogą być pozostałości najstarszych budynków twierdzowych, ustalenia te będą teraz potwierdzały badania archeologiczne – mówi Grzegorz Naumowicz, powiatowy konserwator zabytków w Kędzierzynie-Koźlu.

Na planach można odczytać, że w czasach kozielskiej twierdzy w budynku „Żeglugi” znajdowała się piekarnia forteczna. Co dokładnie ustalą archeolodzy? Dowiemy się pewnie niebawem.

Ziemia w Koźlu wciąż skrywa wiele tajemnic. Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że pod kamienicami na Starym Mieście można przemieszczać się tunelami, które liczą setki metrów.

Plany poniżej pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Opolu.

3 KOMENTARZE

  1. A czy na pewno ktoś dobrze odczytał mapę ze zdjęcia nr3, według mnie hangard nr 7 znajdowal się w budynku po starej szkole podstawowej, więc jest troszkę różnica najpierw był dziedziniec, potem dopiero boisko na kaczorach a ten mur to tylko odpływ kanalizacyjny

Skomentuj