Odkrycie archeologiczne na budowie obwodnicy północnej. Znaleźli ślady osady sprzed 3 tysięcy lat

16

Podczas prac ziemnych związanych z budową obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla natrafiono na ślady osady łużyckiej. Badania prowadzone na dwóch stanowiskach archeologicznych zaowocowały szeregiem ciekawych znalezisk. Zarządca drogi zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na przebieg prac budowlanych.

Na ślady osad z epoki brązu natrafiono w dwóch miejscach: w okolicy osiedla Goj w Ujeździe oraz między Ujazdem a Starym Ujazdem. W obu miejscach urządzono stanowiska archeologiczne. Jak podkreśla zarządca drogi, odpowiednio wczesne odkrycie pozostałości osad sprzed trzech tysięcy lat pozwoliło na spokojne przeprowadzenie prac archeologicznych i nie będą one miały wpływu na terminowość głównych robót związanych z budową drogi.

– Badania wykopaliskowe wykonane na dwóch stanowiskach w m. Ujazd zaowocowały szeregiem ciekawych znalezisk archeologicznych. Na stanowiskach zaobserwowano ślady osadnictwa w postaci kilkudziesięciu jam oraz dołów posłupowych, a także liczny materiał ceramiczny i kilka zabytków kamiennych, wszystko datowane na okres epoki brązu. Po wstępnej analizie pozyskanego materiału zabytkowego można stwierdzić, że w obu przypadkach mamy do czynienia z peryferiami większych osad ludności kultury łużyckiej, których mieszkańcy egzystowali w tym miejscu około 3 tysiące lat temu – relacjonuje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wśród znalezionych przez archeologów przedmiotów są dzbanki, garnki i inne naczynia ceramiczne sprzed 3 tysięcy lat. Po dokładnym umyciu przedmioty zostaną posklejane i mają trafić do Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Na zdjęciach znalezione przedmioty oraz jedno ze stanowisk archeologicznych:

16 KOMENTARZE

 1. Pięknie, niesamowicie się cieszę, że zostają potwierdzone moje przypuszczenia graniczące z pewnością, że bracia bliźniacy i Antoni Mgławy są synami tej ziemi.

 2. Ładnie ale po co budować kolejną nitkę obwodnicy ? Skoro ta ,która już jest w eksploatacji nie jest w całości wykorzystana, gdyż większość ciężkiego transportu przejeżdża nadal przez ulice Starego Miasta w Koźlu. Niszcząc jezdnię i przyległe budynki. Już nie wspomnę o bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych… Może w końcu Włodarze Miasta się tym zajmą….

  • Być może, że nikt nie zazdrości ci wiedzy i wykształcenia?! Przedmiot wykonany przez człowieka i leżący w ziemi przez 3000 lat nazywasz śmieciem?!

   • max o co ci chodzi ? Z twego wpisu nic nie wynika jest po prostu bez sensu. Może przeczytaj sobie mój wpis jeszcze raz i jeszcze raz, i jeszcze raz, aż zrozumiesz o czym pisałem nim się wypowiesz. …. A być może ten wpis dedykowany był komuś innemu i po prostu się pomyliłeś ?….

  • A no „cyk”! Doskonały pretekst na odwleczenie jej przez następnych kilka lat!! :)) Jakoś nie chce mi się wierzyć w to, że: „prace archeologiczne nie będą miały wpływu na terminowość głównych robót związanych z budową drogi.” Zrujnowały nie tylko takie budowy…

 3. Dlaczego muzeum z.kozielskiej? Wykopaliska prowadzone są na terenie innej gminy i innego powiatu. Zatem zasilić powinny zbiory tamtejszych instytucji. Do muzeum w Koźlu nadal niech trafiają stere magnetofony i maszyny do szycia jak do tej pory hihi…

 4. Szanowny mieszkańcu Koźla rozumiem twoje zdenerwowanie, ale mój wpis nie dotyczył twojej osoby, lecz faceta, który podpisał się ksywką”jam”. To ten, co wykopaliska uważa za śmieci! Tu jest tak ułożone, że każda odpowiedź nie wiadomo do kogo zostanie przypisana, ale to jest wina KK24.pl i to trzeba naprawić. Pragnę dodać, że popieram mocno twoją wypowiedź dot. obwodnicy.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj