Od stycznia ważne zmiany w funkcjonowaniu aptek. Znikają nocne dyżury, leki kupimy tylko do 23

20

Od dłuższego czasu apteki w Kędzierzynie-Koźlu miały problemy z utrzymaniem nocnych dyżurów, co ich właściciele tłumaczyli problemami kadrowymi. Od nowego roku zmieniają się zasady dyżurów, po godzinie 23 w mieście nie będzie możliwości zakupu leków.

W ostatnich miesiącach mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla wielokrotnie odbijali się od zamkniętych drzwi aptek pełniących nocne i świąteczne dyżury. Ich właściciele problemy tłumaczyli panującą epidemią koronawirusa i związaną z nią trudną sytuacją kadrową. Apteka, która nie była w stanie pełnić dyżuru, wysyłała informację do wydziału zarządzania kryzysowego i zdrowia. W praktyce, rada powiatu, która ustala harmonogramy dyżurów, nie ma jednak narzędzi pozwalających na wymuszenie pracy apteki bądź ukaranie jej właściciela. Te posiada wojewódzki inspektor farmaceutyczny, który w przypadku notorycznego uchylania się od obowiązku pełnienia dyżuru mógłby nawet cofnąć zezwolenie na prowadzenie placówki.

Dyskusja o problemach z nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek w powiecie ciągnęła się przez ostatnich kilka miesięcy. Na ostatniej sesji rady powiatu podjęto uchwałę o wyznaczeniu nowych zasad pełnienia dyżurów. Zgodnie z jej zapisami, w dni powszednie dyżury będą rozpoczynać się o godzinie 20 i potrwają do 23. W niedziele i święta dyżury mają rozpoczynać się o godzinie 8 i kończyć o 23.

Przeciwni likwidacji nocnych dyżurów byli radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy przekonywali, że samorząd nie powinien ulegać naciskom środowiska farmaceutycznego i zapewnić mieszkańcom możliwość zakupu leków o każdej porze. Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, przy 4 głosach przeciwnych i 2 wstrzymujących się, 2 radnych nie uczestniczyło w głosowaniu.

20 KOMENTARZE

 1. kompletny idiotyzm.czy radni powiatowi nie myślą?a dzieci nie mają? gdzie ma rodzic pojechać po lekarstwo jak ktoś zachoruje w nocy ?czekać do rana?małe miasta takie jak Strzelce Opolskie sobie radzą a K-K nie?w tym mieście idiotyzm goni idiotyzm

 2. Możliwość zakupu leków całą dobę to powinno zapewnić Państwo finansując funkcjonowanie całodobowej apteki w każdej miejscowości i sprzedawać wszystko z minimalną marżą to by wymusiło jakąś konkurencję. Mogli byśmy lekarstwa kupować w normalnych cenach a nie tą samą rzecz w jednej aptece za 15 zł a w innej za 30 zł. Organizacja systemu ochrony zdrowia to obowiązek Państwa, jeśli zrzuca coś na samorząd powinno za to płacić. Państwo PIS umie co najwyżej zapewnić całodobową możliwość zakupu wódy na Orlenie bo to Obajtkowi robi wyniki sprzedaży. Radni PIS biją pianę bo są „przeciwni zmianie”, a posłowie PIS w sejmie nie potrafią samorządowi dać żadnych narzędzi ustawowych aby karać farmaceutów. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może odebrać pozwolenie na prowadzenie apteki właścicielowi. Ludzie odbijają się od drzwi aptek a Wojewódzki inspektor farmaceutyczny nie robi nic. Słyszał ktoś w tym mieście o jakiejś ukaranej aptece za to że nie wywiązuje się z obowiązku dyżurów? Nie, po prostu cyrk. W cywilizowanych krajach można kupić alkohol do 22 a leki całą dobę. U nas oczywiście będzie odwrotnie….

  • Mieszkasz w Pacanowie czyli w mieście platfus. Za dużo antypolskiej pseudostacji tFAŁSZnPO24 się nasłuchałeś i czerep ci zryli pole po wykopkach. .

  • Total Opozite przyjęli podwyżki diet dla radnych, które dostali wyłącznie dzięki zniewidzonemu przez nich PIS. 500+ złe Total Opozite bierze bo Konstytucja to gwarantuje. Teraz Konstytucja to ZŁO. itd. Rozdwojenie jaźni mają. Pieniądze !!!!!
   Podziękowania dla radnych Total Opozite za to, że wprowadzają standardy UE.

   „W cywilizowanych krajach można kupić alkohol do 22 a leki całą dobę. U nas oczywiście będzie odwrotnie….”
   @pacjent masz rację zgodnie normami Total Opozite.

   • To weź kij w łapę i wytłumacz aptekarzom, że mają w nocy pracować.
    Te mocno zdewaluowane 500+ biorą ci, którzy do systemu się kwalifikują. Zapewne byś chciał, by brali tylko pisowcy, na których głównie powinni pracować jego (total opozite) przeciwnicy. Jeśli tego chcesz, złóż taki projekt obywatelski, w nocy przepchniecie w sejmie, D…a nad ranem podpisze a kucharka stwierdzi zgodność z ustawą zasadniczą.

    • Ha, ha. Total Opozite zawsze twierdziło 500+ ledwo im wystarcza na waciki. Zapomniało się. KONSTYTUCJA gwarantuje to biorę, KONSTYTUCJA przeszkadza do koryta to ZŁA. Celebryci Tęsknicie za ZIELONĄ WYSPĄ. Nocne przepychanie ustaw to wasze metody. Również to WY całe POKO czyli TOTAL OPOZITE twierdziło nie ma czegoś takiego jak KORONA WIRUS. Wielcy Celebryci ogłaszający, wyjezdzamy z tego kraju na emigrację i żadne nie wyemigrowało. Bez znajomości wiedliby żywot zwykłego szarego człowieka. Tak samo przedsiębiorcy musieliby prowadzić w UE swe „biznesy” zgodnie z przepisami UE i już nie byłoby takich możliwości jak w tak pogardzanej Polsce. Jesteście odcinani od tych możliwości i korytka poprzez doprowadzenie przepisów do stanu podobnych w UE i płacz. Nikt was nie trzyma tutaj na siłę, cała UE jest do waszej dyspozycji. Nie zrobicie tego bo jesteście jak ci celebryci. Bez układzików jesteście jedynie tymi którymi tak pogardzacie. Pa

  • Jakby tak było to apteka na surzyckiego nie istniała by już dawno za dyżury(albo ich brak).Tam to jest dopiero komuna,a jaka przemiła obsługa.Buhaha,oczywiście jak szefowej nie ma w pobliżu.

  • Gaweł, czy jak się tam wabisz, w mieście rządzi PO dlatego jest syf. Czego się nie tkną to spartolą. Na zielonej wyspie ryżego i platfiaków miałeś pewnie ład. Musiałeś chyba jeszcze z pampersem na kupsztalu biegać albo zahibernowany byłeś w tamtych czasach. Takie kocopoły walisz, jakbyś się zaciągnął pierdem przez zwinięty dywan.

 3. „Kto bogatemu zabroni?” Miastem i powiatem rządzą totalsi. Znaczna część medyków i farmaceutów ich popiera, bo PO obiecywała prywatyzację służby zdrowia. A że dziecko w nocy zachorowało, lekarz wypisał receptę i nie ma jej gdzie nocą zrealizować? No cóż, chorzy to nos dla tabakiery…

 4. Co aptekarze mają już pełne dupy? Jak w dobie wolneego rynku można w ogóle podjąć taką uchwałę? Zamiast iść ludziom na rękę, popiera się garstkę krwiopijcow zerujących na zdrowiu mieszkańców.

 5. Ludzie ale co Nas obchodzi jakaś rada powiatu,nie lepiej zerknąć na apteki funkcjonujące 7 dni w tygodniu od rana do wieczora w Gliwicach i to samo przenieść tutaj do miasta możliwości?Tak samo jest z fryzjerami w innych miastach standartem jest,że w niedziele są te usługi czynne,a tutaj jak zawsze lipa.Tylko że tutejsi pseudobiznesmeni wolą ponarzekać jak to im źle bo mało ludzi w mieście kupuje i wolą narzucać sobie ceny z kosmosu i później bankrutować.Trochę kreatywności dla całej wiochy KK życze

 6. Dyżury aptek w nocy się nie opłacają i to wie każdy pracownik i właściciel apteki. Gdyby Państwo płaciło za dyżury toby nie było problemu. Miało to się zmienić ale władzy nie po drodze z opłacaniem. Tak jak nie ma opłat za wystawianie recept farmaceutycznych na leki ratujące życie. Jako pacjentka uważam że najlepiej jakby dyżurujacą była apteka przy sorze a nie na drugim końcu miasta. No ale lepsza otwarta jakakolwiek niż żadna

Skomentuj