Od prawie 30 lat uczą języków obcych i udzielają korepetycji. Szkoła Espero prowadzi nabór dla dzieci i dorosłych

0

Już prawie od 30 lat udzielają korepetycji oraz uczą języków obcych. Posiadają własne autorskie metody i program nauczania, mają oddziały w kilku miejscach w mieście, a dzieci podobno same proszą o to, aby zapisywać je na zajęcia. O tegorocznej ofercie dla dzieci i dorosłych opowiada Magdalena Szykuła ze Szkoły Espero.

 – Szkoła Espero to firma ze sporymi tradycjami na kędzierzyńskim rynku.

– Nasza firma powstała już w 1990 roku. Pierwsze lekcje były prowadzone w naszym domu, następnie w przedszkolu, a obecnie prowadzimy zajęcia w wielu punktach na terenie miasta. To już prawie 30 lat naszej działalności. Początkowo zaczynaliśmy tylko od angielskiego i niemieckiego, a teraz uczymy już wszystkich najbardziej popularnych języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, rosyjskiego. Dużym powodzeniem cieszą się nasze zajęcia z języka polskiego dla obcokrajowców. Nie mogłabym nie wspomnieć przy tej okazji, że od samego początku współpracuje z nami znany i lubiany germanista Marian Syryński – Giro. Od lat pracuje u nas doświadczona metodyczka Brygida Lika, która jest również trenerem kompetencji porozumiewania się w językach obcych.

– Od jakiego wieku można rozpocząć naukę języków?

– Zachęcamy, aby jak najszybciej rozpoczynać naukę języków, ponieważ nie ma tu tak naprawdę limitu wieku. Nasi najmłodsi uczniowie mają tylko dwa lata, a zajęcia dla nich prowadzone są w formie zabawy. Kolejne grupy to 3-4 latki, 5-6 latki, starsze dzieci, młodzież, studenci oraz osoby dorosłe. Zawsze jednak przy wyborze grupy nie kierujemy się wiekiem, ale poziomem wiedzy ucznia.

– W jakich grupach odbywają się zajęcia?

– Zazwyczaj kompletujemy grupy 3-6 osobowe, jednak prowadzimy także lekcje w trybie indywidualnym i w duetach. Nigdy nie przekraczamy zakładanej wielkości grupy tak, aby uczniom zapewnić komfort pracy na zajęciach oraz aby zrealizować nasze cele programowe.

– Na naukę języków nie jest nigdy za późno?

– Mamy sporo osób, które zaczynają naukę w jesieni swojego życia. Coraz częściej zgłaszają się na nasze zajęcia babcie, które chcą porozumieć się ze swoimi wnukami, mieszkającymi w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Przychodzą do nas osoby, które chcą wyjechać lub dorobić do pensji za granicą i do tego potrzebują przynajmniej podstawowej znajomości języka. Dlatego na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno, a potwierdza to fakt, że najstarsza nasza uczennica ma ponad 70 lat.

– Prowadzicie też Państwo specjalistyczne zajęcia językowe?

– To bardzo ważna część naszej oferty. Mamy wielu klientów, którzy potrzebują, aby pomóc im przygotować się np. do spotkań biznesowych. To jednak nie wszystko. Mamy ofertę dla opiekunek, język techniczny oraz inne możliwości, które wymagają określonej specjalizacji językowej. Dla każdej z takich osób przygotowujemy specjalne materiały oraz indywidualny program nauczania.

– Proszę opowiedzieć o metodach pracy z uczniami, podobno to od lat zawsze wyróżniało Szkołę Espero?

– Pracujemy na autorskim programie nauczania, który stworzyła moja mama Elżbieta Szykuła. Zarówno program, jak i metody pracy z młodzieżą są modyfikowane tak, aby dopasowywać się do aktualnych wymagań podstawy programowej oraz wiedzy i poziomu uczniów. Techniki uczenia dostosowujemy do potrzeb kursantów. Staramy się również świadomie unikać multimediów tj. ekranów, projektorów itp. Uważamy, że lepiej dzieci zaskakiwać na zajęciach, niż po raz kolejny dawać im do ręki tablet, komputer, których mają już zwykle dosyć na co dzień. Zamiast tego pracujemy z uczniami na magazynach językowych, które zawierają aktualne i interesujące dla dzieci informacje. To nasza sprawdzona metoda pracy, która daje świetne efekty i zachęca uczniów do nauki.

– Pracujecie także z dziećmi, które wymagają szczególnego podejścia dydaktycznego?

– Nasi lektorzy i nauczyciele nie boją się wyzwań i na zajęcia zapraszamy także dzieci niedowidzące, niedosłyszące, dzieci z ADHD czy z zespołem Aspergera.

– Na zajęcia nie trzeba daleko dojeżdżać ponieważ odbywają się one w kilku miejscach na terenie Kędzierzyna-Koźla.

– To prawda, słuchając uwag ze strony rodziców postanowiliśmy, aby zajęcia odbywały się w kilku punktach na terenie miasta, tak by rodzicie nie tracili czasu na dojazdy. Współpracujemy ze szkołami PSP 15 w Kłodnicy, PSP 11 na Pogorzelcu i ze Szkołą nr 20 w Koźlu. Warte podkreślenia jest to, że niektóre dzieci przychodzą na lekcje prosto ze szkolnej świetlicy, co jest kolejnym ułatwieniem dla rodziców. Oprócz tego zajęcia językowe prowadzone są na os. Piastów, w centrum na Al. Jana Pawła II 17 oraz w Prudniku, Zabrzu i w gminie Polska Cerekiew.

– Oprócz zajęć językowych oferujecie także korepetycje?

– Oprócz nauki języka prowadzimy zajęcia z matematyki, fizyki, chemii i języka polskiego. Mogą być to zajęcia w formie stałej lub np. pomagające uczniom bezpośrednio przed egzaminami, maturą itp.

Wszystkich szczegółów na temat tegorocznej rekrutacji można dowiedzieć się pod numerami telefonów: 721298977, 774838325.

Szkoła Języków Obcych Espero
Al. Jana Pawła II 17/1
47-220 Kędzierzyn-Koźle
tel.: 77 483 83 25, 721 298 977

http://www.szkola-espero.pl/

https://www.facebook.com/szkolaespero/

Skomentuj