Od nowego roku podwyżka cen za odbiór odpadów. Czysty Region ustalił nowe stawki

25

Mieszkańcy gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym Czysty Region od nowego roku zapłacą więcej za odbiór odpadów. Zgromadzenie związku przyjęło już nowe stawki.

Główna stawka za odbiór odpadów zmieszanych z 15 zł obecnie wzroście do 19,5 zł. W przypadku odpadów niesegregowanych stawka wzrośnie z 24 zł do 39 zł.

– Zmiana stawek jest podyktowana wzrostem kosztów. Wszystko drożeje, przede wszystkim koszty pracy, opłaty marszałkowskie ponoszone przez związek, są też nowe przepisy wprowadzające kolejne pojemniki, to wszystko rzutuje na to, że podwyżka jest nieunikniona – mówi Artur Maruszczak, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla, a zarazem członek zarządu Czystego Regionu. – I tak jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że gospodarkę odpadami prowadzimy wspólnie jako jedenaście gmin, mamy własne centrum przetwarzania i firmę transportową, to wszystko powoduje, że podwyżka nie jest tak duża, jak mogłaby być, gdybyśmy działali bez tego wszystkiego – dodaje.

Największym problemem stojącym obecnie przed Czystym Regionem jest niewystarczająca segregacja odpadów, co przekłada się na koszty ich późniejszego przetworzenia. Dotyczy to głównie mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej i dużych wspólnot, którzy współdzielą pojemniki.

25 KOMENTARZE

 1. Nie ma możliwości pozbycia się gruzu w Kędzierzynie z budowy mając własny transport. Wszystkie wysypiska i punkty odsyłają do Czystego Regionu a Czysty Region odsyła do wysypisk albo do Opola. Ale worek o pojemnośco 1m3 za 180 zł to mogą sprzedać i odebrać jak się zapełni , tylko co to jest 1m3. KK24 poświęciła parę artykułów, że można zawieść do Czystego Regionu i co mam im na biurko wysypać, gdyż nie chcą odbierać. Ale podwyższa jeb do góry a później płacz i czyszczenie lasów zaplanowane jak z dzisiejszych wiadomości wynika na kk24.

 2. Wstyd Panie Maruszczak takie durnoty opowiadać! Co Pan zrobił dla poprawy jakości odbierania odpadów, co Pan zrobił na rzecz edukacji ekologicznej mieszkańców? Przetargi wygrane przez miasto, więc proszę bez ogólników… kogo wypłaty poszły do góry, skoro koszty rosną?

 3. Do podywżek to są pierwsi tylko, że brud coraz większy przy śmietnikach. Kiedyś jeździła śmieciarki 3 razy w tygodniu, co drugi dzień i był większy porządek. A ten czysty region to chyba tylko z nazwy, bo nic to nie ma wspólnego z czystością. Wielkogabarytowe graty leżą przy smietniku niekiedy po 2 miesiące i człowiek nie może się doprosić, żeby to sprzątnęli. Proponuję za tą podwyżkę zakupić pracownikom pampersy, żeby nie załatwiali potrzeb fizjologicznych w śmietnikach, podczas oprożniania koszów, co było niejednokrotnie zgłaszane. Potem ludzie chodzą po tych szczynach, jak wyrzucają smieci. Albo niech postawią jakieś przenośnie toalety na osiedlach. Proszę też zaopatrzeć pracowników w miotłę i szufelkę, bo jak resztki śmieci lecą na parking podczas opróżniania pojemników to należy to sprzątnąć a nie zostawić. Przydałoby się też czyszczenie i dezynfekcja pojemników co jakiś czas, bo czasami jest taki odór, że słabo się robi, jak się idzie wyrzucić śmieci, bo o wymianie na nowe to można pewnie pomarzyć.

 4. Wszyscy na odpadach, szczególnie tych segregowanych, zarabiają, tylko nie nasze miasto. Już kilka gmin zrozumiało, że Czysty Region, to studnia bez dna i opuściły to towarzystwo.
  Ale jeżeli na czele CzR jest była poseł, to jej zarobki muszą się równać diecie poselskiej. POdobnie jest z zarobkami samorządu województwa.
  Takie przyzwyczajenie.

 5. Powinni się zabrać za tych co w blokach walą wszystko śmieci do zielonego albo żółtego kontenera. Otwieram kontener na szkło a tam worki z zmieszanymi, butelki plastikowe itd. Tak ciężko komuś otworzyć odpowiedni pojemnik? Jakoś na wsi albo w domkach w mieście ludzie potrafią posegregować bo od razu byłoby widać kto daje nie posegregowane. A tutaj jak wspólne to można robić syf.

  • Masz rację, ale nic na to nie poradzisz bo takie i podobne postępowanie tkwi w genach. Dla wielu osób syf, brud, smród i ubóstwo jest ich krolewstwem.

  • To ciebie POcieszę @niepocieszona. Na czele Czystego Regionu była poseł z PO. Prezydentka miasta i jej zastępcy z PO. Sejmik wojewódzki to POKO, MN i SLD. A nasz rząd z tą POdwyżką za śmieci nie ma nic wspólnego!

   • A za podwyżki np. ubezpieczenia, chleba, pietruszki, ziemniaków, owoców itd, itd. też ten twój rząd nie odpowiada? Obudź się, przetrzyj oczy. Pięćset+, ileś tam + na świnie, krowy, czy ja wiem może króliki kosztuje.
    Raz ci już zabrali poprzez niedoinwestowanie np. służby zdrowia, armii, teraz zabiorą ci po raz drugi, np. w podwyższonych opłatach śmieciowych.
    Pisząc, że na czele CzR są osoby z innej niż ukochana przez ciebie opcji politycznej, sugerujesz że gdyby tak nie było, to śmieci by nie podrożały, piszesz totalne bzdury.
    Ty może w to wierzysz, ale innym, myślącym ludziom, nie tak łatwo będzie to wmówić.

 6. Niech nam obetna przyrodzenia,albo sie wezma za reszte szmaciarstwa,w pale sie nie miesci ze sprowadzaja smieci z europy zachodniej nie majac systemu przerobu i utylizacji !! Dlaczego tyle pozarow skladowisk??

 7. Podwyżki potrzebne na premie ns nagrody a kubly brudne robactwo się legnie w najlepsze nikogo to nie obchodzi kubły były myte ostatnio 11 września 2017 roku, ciekawe kiedy się doczekamy mycia. Stawki podnoszą wszystkim a blokach nie segreguja i my mamy za to płacić więcej niech się może ktoś kupnie w łeb i pomyśli jak ten problem rozwiązać a nie stawki podnosić

 8. W gminie Renska Wies juz dwie podwyzki rok temu byly .Nie dosc ze poniesli oplate za wywoz odpadow to jeszcze zmiejszyli pojemniki z 240 na 120 l. Remondis zabieral i dawal sobie rade ,jak przejelo miasto to zaraz podwyzki.Teraz znowu szykuja niespodzianke bo wyplaty za male ..dzis to tylko zmiana POgmatwancow moze pomoc. Do wyborow i wybrac tych co umia rzadzic a nie okradac spoleczensto…BANDA ZLODZIEJI.

  • W renskiej macie tam niemiecki urząd, tablice, skargi kierujemy do Angeli albo Herr Tuska. Tego chyba nie muszę przypominać. Przyjdź pomogę napisać, bo znam 3 języki niepolskie.

 9. Takie są rezultaty PiSania ustaw na kolanie przy kolacji i uchwalania po północy, a potem ich zmienianie średnio raz w miesiącu – jak tą, która dotyczy właśnie odpadów.
  A skoro już czysty Region podnosi opłaty top może zacznie wywiązywać się ze swoich obowiązków i w końcu zacznie myć pojemniki i odbierać odpady segregowane raz w miesiącu, bo od lipca zaczął urządzać składowiska odpadów na posesjach mieszkańców odbierając np papier co dwa miesiące.

 10. No nieźle 30 procent podwyżki jak na takie coś można pozwolić przy obecnych rządach widać jak państwo dba o swój budżet a nie pracownika niech dadzą ludziom też podwyżki 30 procent wypłaty skandal!!!!!

 11. Piszemy mowimy a takie Maruszczaki to w d…e mają, tzw, czyste miasto tak jak pan pisze przyjada nabrudzą i pieniądze wolają, za komuny jak jeżdzili to mozna po ich przyjeździe w klapkach wejść.

Skomentuj